Güvercin Türleri

Çorum Çıplağı Güvercini

Çorum Çıplağı Resimleri

Paçasız olan ve oyuncu kuşlar olarak bilinen Çorum güvercinleri, kuşçular tarafından en çok tercih edilen güvercinlerden biridir.

Birbirinden farklı oyun kuşlarının karışımı olarak tarif edebileceğimiz bu özel kuşlar, herkes tarafından beslenmek istenen ve pek nadir bulunan güvercinler arasında yerini çoktan almış durumda.

Paçasız oldukları için havada oyun yapması beklenmeyen bu kuşlar, bazen Mardin kuşundan bile daha fazla oyuncu bir kuş olabilmektedir. İstanbul, İzmir, Ankara gibi şehirlerde üretilmeye uğraşılsa da Çorum ilimizde üretildiği ve en oyunlu Çorum kuşlarının yine kendi memleketlerinden çıktığı bilinmektedir. Paçasız bir görünüm ile oyunlu Güvercin beslemek isteyenlerin gediklisi olduğu Çorum kuşlarının en beğenilen özelliklerinden bir tanesi de kolaylıkla istedikleri yere inebiliyor olmalarıdır. Örnek verecek olursak herhangi bir sökük Mardini kolay kolay gecekonduya indirebilmeniz mümkün olmayabilir. Lakin oyunlu bir çorum kuşunu indirebilmeniz çok daha kolay olacaktır. Çünkü Çorum kuşları paçasız bir görünüme sahip olduğundan ötürü, yerlerini benimsedikleri takdirde inemeyecekleri yer yoktur.

Peki, Çorum kuşlarının fiyat aralıkları nasıl?

Normal oyun kuşlarına bakarak daha uygun fiyatlara bulabilmeniz mümkündür. Fiyatları ortalama 150 tl’dir.

Yorum Yaz