Güvercin Türleri

İstanbullu

İstanbullu Güvercin 2
5/5 - (1 vote)

Genel Bilgiler

İstanbullu güvercinlerin dünya üzerinde bilinen ismi “Damascus“tur. Bu isim Suriye’nin başkenti Şam’ın Arapça ismidir. Ülkemizde Şanlıurfa ve çevresinde yoğun olarak yetiştiriciliği yapılan İstanbullu güvercinlerin, kendilerine özgü renkleri ve görünüşleri vardır ve ilk bakışta diğer güvercinlerden ayırt edilebilmektedirler.

İstanbullu güvercinler incelendiğinde köken olarak çok eskilere dayandıkları görülmektedir. Ayrıca bu ırk saflığını da büyük ölçüde koruyarak günümüze kadar neslini devam ettirebilmiştir. Bu bakımdan dünya üzerindeki ender güvercin ırklarındandır. Eski Mısır papirüslerine baktığımızda bu güvercinlere ait figürler görülebilmektedir. Bunun yanında bazı papirülerde bereket tanrısı ile yan yana görülen İstanbullu güvercinler bu bakımdan oldukça değerli bir güvercin ırkıdır.

Temel Özellikler

İstanbullu güvercinlerin uçuş özelliklerine bakıldığında, gerdanlı ırklar ile benzerlik gösterdikleri görülmektedir. Havada oldukça güzel görülmektedirler. Gözlerinin biçimiyle de dikkat çeken bu kuşlar; büyük, zarif ve güzel gözlere sahiptirler. Gagaları siyah, kalın ve kısadır. Aynı şekilde ayak tırnakları da siyah renktedir. Ayakları kırmızı renkte ve paçasızdır.

İstanbullu güvercinlerin vücutları belirli bir renk standardında değildir. Ama genelde mavi renk tonlarına sahiptirler. Genellikle şeritlidirler ve bu şeritler koyu siyah renklerde ve kanatlarının üzerlerinde iki sıra olarak bulunmaktadır.

Bağdadi ve Şafra

Bu güvercinler bazen Bağdadi ırkı ile kırılarak “Şafra” ırkı elde edilmektedir. Şafra ırkında renk tonları daha fazla olabilmektedir. Ayrıca şafralarda vücut daha iri ve ayaklar daha uzun olmaktadır. Bu özellikleri ile ilk bakışta İstanbullu ile Şafra arasındaki fark anlaşılabilmektedir.

Yorum Yaz