Güvercin Türleri

Karakan

Karakan
2.3/5 - (3 votes)

Karakan Güvercini’nin özelliği diğer güvercinlere oranla boylarının biraz daha kısa olmasıdır. Kuyrukları yelpaze şeklinde ve gümüş renktedir. Gözleri oldukça küçük ve ayak tırnakları simsiyahtır.

Karakan

Bu güvercin türü dünyada Fantail olarak geçmektedir. Gümüş kuyrukluların aslı Suriye’ye dayanmaktadır ve Suriye’de bu güvercine Karakand adı verilmektedir. Ülkemizde ise Karakan veya Gümüşkuyruk adıyla bilinmektedir. Ülkemizde yerel bölgelere göre kuşun ismi değişiklik gösterebilir. Anadolu’da gez ya da kırk kuyruk adı da kullanılır.

Kökeni

Gümüş kuyruk adının verilmesi kuyruk kısmının tamamının gümüş renginde olmasından dolayıdır. Çoğu zaman siyah renkte olmakla birlikte Güvercinin rengi ne olursa olsun kuyruk kısmı daima gümüş rengindedir ve bu kesinlikle değişmez. Bu kuş türünün ülkemizde bu denli yangınlaşması Suriye’nin daha önceleri Osmanlı imparatorluğu’nun hakimiyeti içinde olmasıdır. Bu nedenle Suriye topraklarında yaşayan bu kuş türü ülkemizin çeşitli yerlerinde de yaygınlaşmaya başlamıştır.

Suriye’de, daha doğrusu bütün Arap ülkelerinin güvercinlerinin büyük bir bölümü ülkemizde de yetiştirilmektedir. Bunun nedeni Osmanlı imparatorluğunun Arap ülkeleri topraklarının elinde bulundurması ve ilişkilerinin çok yoğun olmasından kaynaklanmaktadır.

Yaşam Alanı

Karakan güvercinleri ülkemizde genelde Güneydoğu Anadolu bölgemizde yetiştirilmektedir. Çünkü bu kuş türünün yetişmesinin en uygun olduğu iklimler genellikle bu bölgelerde görülmektedir. Diğer bölgelerimizde bu kuş türü yetiştiriciliğine pek rastlanmaz. Karakan türü kuşları çeşitli renklerde olabilmektedir. Bu renkler arasında en yaygın olarak; siyah, sarı, kırmızı, alaca bulunmaktadır.

Yorum Yaz