Güvercin Türleri

Kumru

Kumru
4.5/5 - (2 votes)

Kumru, şekil olarak güvercine benzer fakat güvercinlerden daha zarif ve ince yapılıdır.

Kumru

Kumru, güvercin ailesinin en samimi ve sempatik kuş türü olarak bilinmektedir. Sevimli ve küçük halleri, ince davranışlarıyla fazlasıyla sempatik bir görünümdedir. Kumruların sesleri de kendileri kadar tatlı ve sevimlidir. Kumrular yayılma oranları Avrupa’yla Asya’nın büyük bir bölümüne kadar uzanmıştır. Kumrular halk arasında “Yusufçuk” ve “Gugukçuk” diye de isimlendirilmiştir. Bu kuşlar, halk arasında güzel muhabbetin, aşık olmanın, sevgilinin sembolü olmuştur.

Temel Özellikleri

Kumru’nun çok çeşitli özellikleri bulunmaktadır. Türk kumruları’nın uzunluğu genelde 31 cm. boylarında olmaktadır. Türk kumruları mavi-kül rengi yani gri tonlarındadır. Bir diğer tür ise “Küçük Kumru“dur. Bu türün uzunluğu ise Türk kumrusuna oranla daha kısadır. Genelde 26 cm. civarındadır.

Kumrular; fiziksel özellik bakımından kahverengi, kızıla kaçan ve daha çok pas rengi tüylere sahiptir. Bu kuş türünün boyun arkası gridir ve yine boyun kenarlarında dört çizgi bulunmaktadır. Genellikle bahçelerde, parklarda, korularda, ormanlarda, gecekondu ve apartman yakınlarında eşleriyle yaşayan güvercingillerdir.

Üreme

Kumrular çift halinde yaşayan, eşleri öldükten sonra hayatı süresince başka bir kuşla üreme yapmayan fazlasıyla sadık kuşlardır. Kumrular yıl içerisinde iki kez yumurtlar. Ve yavrular hayata geldikten 18 gün sonra uçmaya başlar. Kumrular klasik kuşlar gibi kendilerine ağaç kırıntılarından yuva oluşturmaktadır.

Yorum Yaz