Güvercin Türleri

Taklacı Güvercin

Taklacı Güvercin 2
3/5 - (11 votes)

Taklacı Güvercinler, köken itibariyle Orta Asya’dan gelmektedir. Orta Asya’da yaşayan Türkler çok öncelerden beri Taklacı Kuşları yanlarından ayırmaz ve bu kuşları oynatıp eğlenirlerdi. Tüm dünyada kuşlar ile ilgilenen kişilerin belki de en iyi bildiği şeylerden birisi Taklacı Kuşların tüm ırklarının kökenlerinin bizim kuşlarımızdan geldiğidir.

Taklacı Güvercin yetiştiriciliği yapan kişilerin, geleneksel ırkların özelliklerini çok iyi bir seviyede bilmeleri gerekir. Çünkü Taklacı Güvercin, başka kuşlarla kırılarak günümüzde pek çok farklı güvercin türünü ortaya çıkarmıştır. Bu durum Taklacı Güvercin ırkı için büyük bir sakınca oluşturmaktadır.

Ülkemizde; Mardin, Urfa, Sivas, Ankara, Antalya, Diyarbakır, Çorum, Malatya ve Konya’da yetiştirilen Taklacı Güvercinler, en iyi ve en geleneksel olarak Doğu bölgelerinde yetiştirilmektedir. Özellikle Mardin’de yetiştirilen taklacı güvercinler Türkiye’de en meşhur olanlarıdır. Bu nedenledir ki çoğu bölgede Taklacı Güvercinler “Mardin” olarak adlandırılmaktadır.

Mardin’de yetiştirilen bu kuşlar genellikle diğerlerine nazaran daha iri ve daha koyu renklerde olurlar. Gül ve tepe özellikleri bulunmaz. Uzun saatler boyunca uçmayı seven bu ırk daha iyi performans göstermesi açısından tek uçurulmalıdır. Etrafta diğer kuşlar olduğu zaman çok kolay bir şekilde dikkati dağılan Taklacı Güvercinlerin performansları da düşmektedir.

Mardin’den sonra en iyi Taklacı Güvercinlerin yetiştirildiği bölge ise Şanlıurfa’dır. Şanlıurfa’daki kuşlar genellikle kanatlarını kuyruklarından daha alt seviyelerde taşırlar. Ayrıca kafa yapıları daha köşeli bir hal almıştır. Urfa güvercinleri çoğu Rus ırkının da atası sayılmaktadır. Hatta şuanda Rusya’da bu kuş türlerine Urfainski denilmektedir.

Yorum Yaz

2 Yorum