Güvercin Türleri

Trabzon Güvercini

Trabzon Güvercini 3

Trabzon ilinde yetiştirilen ve üretimi yapılan bu güvercin türü, genel olarak paçasız olarak tabir edilen özelliklere sahiptir.

Renk olarak kiremit rengi ve koyu gri beneklere sahip olan bu güvercinler, Bursa güvercinlerine yakın özelliklere sahiptir. Havada uçarken dönek diye tabir ettiğimiz kuşlar ile aynı hareketleri yaptıkları görülebilir. Veya Bursa güvercinlerinin özellikleri olan sarma işlemini gerçekleştirirler.

Trabzon Güvercini genel olarak Trabzon’da yetiştirilse de, Güvercin olarak bütün illerimizde görülmektedir. Genelde özgür olarak bırakılan ve devamlı gezici kuşlar olarak bilinen bu kuşlar kaçak indirmek içinde birebirdir. Örnek olarak, bir Mardin kuşu kaçak indirmek için uygun olmayabilir. Düşünün ki, oyunlu bir Mardin kuşunuz var, havaya kaldırdığınızda kaçak katılıyor ve dam üstünde kaçak kuşunuz ile birlikte uçuyor. Mardin kuşunuz oyunlu olduğundan ve inemediğinden ötürü, kaçak kuşu da yoracaktır. Böylelikle Mardin kuşunuzun yanından ayrılmasını sağlayacaktır. Lakin Trabzon güvercini, kaçak indirmek için idealdir. Çünkü herhangi bir dam üstünde yaptığınız pırıltı ve benzeri şeylerde gökyüzünde bile olsalar, gözleri devamlı dam üstünde olduğundan ötürü kolaylıkla kaçak güvercinleri indirmenize yardımcı olacaktır. Birçok ilde gecekondu kuşu olarak da bilinen arka tepeler, aslında Trabzon güvercinleridir.

Yorum Yaz