Güvercinler

Güvercin Temizliği

Güvercin Temizliği
3.6/5 - (37 votes)

Güvercin Temizliği

Güvercin temizliğine başlamadan önce ilk bilinmesi gereken şey, Güvercinlere temiz elle dokunulması gerektiğidir. Güvercin tertemiz olsa bile sahibinin kirli ellerle dokunması durumunda kuş da kirlenecektir. Aynı şekilde Güvercinlerin temiz kalması için ele olabildiğince az alınması gerekir.

Kümesin ve kümesin içerisindeki yemlik, suluk gibi malzemelerin de temizliği önem taşır. Suluk yemlik ve kafes tabanı, belirli aralıklarla ve düzenli olarak temizlenmelidir. Ortalama haftada 1 defa temizlik yapılması gerekir. Elbette Güvercin sayısı çok ise, temizlik aralığı o sayıya göre kısalır.

Güvercinler normal şartlarda kendi kendilerini temizler. Yani kendi temizliklerini eksiksiz olarak yapabilen bir kuş türüdür. Kümes içerisine boğulmayacakları şekilde sığ bir ılık su koyulduğu takdirde içerisine girerek temizlenirler. Sudan çıktıklarında özellikle kış aylarında hastalanmamaları için ısınıp kuruyabilecekleri alanlar oluşturmak önemlidir. Kendi temizliğini yapan sağlıklı bir Güvercin’in tüyleri pırıl pırıldır ve göz alıcıdır.

Yeni bir Güvercin alındıktan sonra sabunlu su dolu bir leğenin içerisine konulmalı ve ayakları dezenfekte edilmelidir. Bir süre sonra kümese konularak davranışları izlenmelidir. Diğer kuşlara olası bir hastalık geçirmemesi için varolan kuşları bir süre ayrı bir kümeste tutmakta yarar vardır.

Yorum Yaz