Haberler

Bir aylık oğlak, görenleri şaşırttı!

Bir aylık oğlak, görenleri şaşırttı!
Rate this post

Çanakkale’nin Bayramiç İlçesi’nde ’Saanen’ cinsi 1 aylık dişi oğlağın süt vermeye başlaması, görenleri şaşırttı.

Bir aylık oğlak, görenleri şaşırttı!

Veteriner Levent Karataş, bunun çok nadir bir durum olduğunu belirtirken “Oğlaklarda süt bezlerinin erken gelişmesi sonucu bu durum ortaya çıkabiliyor” dedi.

Bayramiç İlçe merkezine 1.5 kilometre uzaklıktaki, Kadir Tınmaz ve Nilgün Hadımoğlu’na ait 800 keçinin bulunduğu çiftlikte, geçen ay dünyaya gelen dişi oğlak süt vermeye başladı. Eşine pek sık rastlanmayan bu durum çoban Kadir Çıtak’ın merada hayvanları otlattığı sırada dikkatini çekti. Yavrunun memesinden süt damladığını gören çoban Çıtak bunu Tınmaz’a söyledi.

25 yıldır keçi çobanlığı yaptığını belirten Çıtak, “İlk defa böyle bir durumla karşılaştım. Bir aylık oğlağın süt verdiğini daha önce hiç görmemiştim” dedi. Bu keçilerin, normal koşullarda 1.5-2 yaşından sonra, yavrulamalarının ardından süt verdiklerini belirtti.

Olayın çok nadir bir durum olduğunu söyleyen Veteriner Levent Karataş, “Oğlaklarda süt bezlerinin erken gelişmesi sonucu bu durum ortaya çıkabiliyor. Ancak çok sıklıkla rastlanan bir şekilde değil. Çok az sayıda hayvanda bu tür vakalarla karşılaşılabiliyor” dedi. (DHA)

Yorum Yaz