Haberler

Evcil Hayvanlara dövme yapmak ve takı takmak yasaklandı

Evcil Hayvanlara dövme yapmak ve takı takmak yasaklandı
Rate this post

New York eyaleti sınırları içinde evcil hayvanlara dövme yapmayı, takı takmayı yasaklayan yasa tasarısı Vali Andrew Cuomo tarafından imzalandı.

Evcil Hayvanlara dövme yapmak ve takı takmak yasaklandı

Demokrat Parti’nin Manhattan bölgesinden eyalet meclis üyesi Linda Rosenthal’ın sunduğu yasa tasarısına göre evcil hayvan sahiplerinin hayvanlarına dövme yaptırması, kulağını deldirmesi gibi estetik tercihlerde bulunmalarına yasaklama getirildi.

Tasarıyla ilgili valilikten yapılan basın açıklamasında, insanlar dövme yapmak veya kulağını deldirmek yoluyla acı çekip çekmemeye karar verebilirken, hayvanların böyle bir lüksü olmadığı belirtildi.

Hayvanların dövme ve kulağını delme gibi acı veren kozmetik prosedürlere tabi tutulmasının bireyin yanlış ve bencil estetik tercihlerini karşıladığı bildirilen açıklamada, bunun insanlık dışı olduğu ve yasayla zulüm sayılması gerektiği kaydedildi.

‘BASİTÇE VE HAYVAN İSTİSMARI’

Tasarıyı imzalayan Vali Cuomo ise yaptığı açıklamada, hayvanlara dövme yaptırmayı, takı takmayı, ”tamamen ve basitçe bir hayvan istismarı” olarak değerlendirdi.

İmzalanmasından sonra 120 gün içinde yürürlüğe girmesi gereken tasarıya göre New York eyaleti sınırları içinde, evcil hayvanların kulağını delmek, dövme yaptırmak suç olarak kabul edilecek.

Tanımlama amaçlı veya tıbbi nedenlerle veteriner gözetiminde yapılan işaretlemelerin istisna tutulduğu tasarıda getirilen cezalar ise 15 günlük hapis kararından 250 dolar para cezası arasında değişiyor.

Hayvanlara eziyetin kanunlarla yasaklandığı ABD’de, dövme ve kulak delme konusunda daha önce Pensilvanya ve New Jersey eyaletinde de benzer bir yasa kabul edilmişti.

Yorum Yaz