Haberler

Kedi katili Can Aksoy, 3 yıl hapis cezası aldı!

Kedi katili Can Aksoy, 3 yıl hapis cezası aldı!

Eskişehir’de kedisini vahşice katleden Can Aksoy’a üç yıl hapis cezası verildi.

Eskişehir’de sahiplendiği kediyi evinde bıçakladıktan sonra kafasını dolu su damacanasıyla ezerek öldüren ve görüntüleri sosyal paylaşım sitesinde yayınlanan üniversite öğrencisi 21 yaşındaki Mustafa Can Aksoy’a üç yıl hapis cezası verildi.

Kedi katili Can Aksoy, 3 yıl hapis cezası aldı!

Adliye çıkışında gazetecilere Eskişehir Barosu Hayvan Hakları Komisyonu adına açıklamalarda bulunan Avukat Buket Ünlü Hatip, Eskişehir Hayvan Hakları Komisyonu olarak ilk günden beri yakinen takipçisi oldukları “İletki Kedi” davasında nihai kararın mahkemece verildiğini söyledi.

“Katledilmesi neredeyse saniye saniye kaydedilen ve internet ortamında paylaşılan kedinin faili hakkında 3 yıl hapis cezası verilmiştir” diyen Buket Ünlü Hatip, “Sanık, yargılama sürecinde vermiş olduğu ifadesinde, pişman olduğunu ve kendisine bir zarar bildirilmesi durumunda bu zararı ödemek istediğini belirtmiştir. Sanık tarafından verilen bu ifade samimiyetten yoksun olup, tümüyle ceza almaktan kurtulmaya yöneliktir. Kendisine sahipleri tarafından güvenilerek emanet edilen ve sadece onu koruyup, gözetilmesi istenen bir canlının öldürülmesi en başta onu emanet eden sahipleri olmak üzere hepimizi üzüntüye boğmuştur. Bu durum bize güven kavramının önemini bir kez daha hatırlatmıştır” ifadelerini kullandı.

‘3 YIL HAPİS CEZASI ALMIŞ VE HİÇBİR ERTELEME UYGULANMAMIŞTIR’

Avukat Hatip, sanığın aldığı cezaya hiçbir erteleme uygulanmadığını da hatırlatarak, “İletki’nin davası, bugüne kadar katledilmiş, eziyete uğramış, değersiz görüldükleri için çoğu zaman kasıtlı olarak hakları ihlal edilmiş ve savunulamamış birçok hayvan ve pek tabi bizler gibi hayatını onları korumaya adamış hayvan korumacılar için hukuk mücadelesine konu olması nedeniyle hukukumuzun önemli davalarından birisi olmuştur. Sanık Can Aksoy, belirttiğimiz gibi 3 yıl hapis cezası almış ve hiçbir erteleme uygulanmamıştır” dedi.

Yorum Yaz

2 Yorum