Hamster Türleri

Avrupa Hamsterı

Avrupa Hamsterı
4.7/5 - (71 votes)

Avrupa Hamsterı, 30 cm.’lik boyuyla Hamster türlerinin en büyüğüdür. Renk farklılığı ile de diğer türlerden ayrılır. Karın bölgesi siyah, sırtı kahverengi ve yan bölgeler beyazdır. Doğu Avrupa ve Batı Asya’da toprağın altında yaşar. Tarım alanlarına büyük zararlar vermesiyle bilinir.

Avrupa Hamsterı kendini tehlikede hissettiğinde karşısındakine saldırabilir. Yazın besin toplar, kışın ise inine çekilir ancak kış uykusuna yatmaz. Her bahar taze besin bulmak için inini farklı yere taşır. Ortalama 2-2,5 yıllık bir ömrü vardır. Yılda 4-5 defa yavrulamakla birlikte her seferinde 5 ile 12 arasında yavru dünyaya getirirler.

Beslenme

Avrupa Hamsterı, paket yemlerle beslenebilir. Bunun yanı sıra sert yiyecekler tam onlara göredir. Havuç, elma, kuru üzüm, arpa, çekirdek, mısır, marul, salatalık gibi gıdalar yemlerine ek olarak verilebilecek gıdalar arasındadır.

Bakım

Evde bakımı gerçekleştirilen Avrupa Hamsterı geniş bir yaşam alanına sahip olmalıdır. Ne çok sıcak, ne de çok soğuk yerleri severler. Gündüz vaktini çoğunlukla uyuyarak geçirirler, geceleri aktif olurlar. Hareketli yapısı ile bilinen bu hamsterlara çeşitli oyuncaklar alınması önerilir. Hamster çarkları buna bir örnek olabilir. Suluk ve yemek kabı da kafeste eksik olmamalıdır.

Yorum Yaz