Hamster Türleri

Gonzales Özellikleri

Gonzales Özellikleri
4.5/5 - (53 votes)

Gonzales Özellikleri

Gonzales, son yıllarda sıklıkla tercih edilen bir Hamster türüdür. Ömrü en fazla 2-2.5 yıl süren bu küçük canlıların kilosu en fazla 60 ile 70 gr. arasında değişir. Boyutları ise Hamsterların hemen hemen yarısıdır. 10 cm.’ye kadar uzayabilirler.

Çok hareketli ve elde durmayı pek sevmeyen Gonzaleslerin bakımı pek zahmetli değildir. Kendi kendilerini yalayarak temizlerler. Bu nedenle yıkanmalarına gerek yoktur. Kendilerini temizlediklerinden dolayı kötü kokmazlar.

Gonzalesler içerisinde suluk, yemlik ve çark gibi aksesuarların bulunduğu geniş kafeslerde bakılmalıdır. Dar alanlarda kolaylıkla strese girerek hastalanabilirler. Gonzalesler sosyal hayvanlardır. Hamsterların aksine tek olarak değil en az bir çift olarak beslenmesi tavsiye edilmektedir.

Gonzales kafesinin taban malzemesi olarak talaş tercih edilmesi hem idrarı emerek kötü kokuları önler hem de Gonzales‘in ısınmasına yardımcı olur. Bu talaşların haftada bir ya da birkaç kez değiştirilmesi gerekir. Ayda bir defa ise, kafesin tamamının kimyasal içermeyen temizlik malzemeleriyle dezenfekte edilmesi önerilmektedir. Bu şekilde kafesin içerisinde bulunan zararlı parazitlerin temizlenmesi sağlanacaktır.

Yorum Yaz

5 Yorum

    • 15ila 25tl arası oynar fiyatları kafes dahil değildir kafesle birlikte 40ila80 bişey tutar daha pahalı kafelerde mevcut 190tl 250 TL gibi fiyatlarıda kafesler vardır ben iki tane gonzales besliyorum birinden oldukça memnunum öteki biraz hırçın hırçın olanla en baştan beri ilgilenmemd rağmen alışamadı ama diğeriyle hiç ilgilenmeme rağmen elime ve bana alıştı yani hepsinin ruh halleri ve tavırlarıda farklı oluyor ama güzel hayvan heleki eline alıp sevip öptüğün zaman tadından yenmezler.

      • Acaba bir gonzales için kaç santimlik bir kafes gerekir? Benim bir gonzalesim var 27cm lik bir kafesi var fakat daha büyüğün arıyoruz

    • bece bu çok tatlı o yuz den tamınım 40 yada 50 olu bence ama beb ısterı ben gemlıkte oturuyorum atatur ılk olunun yanıdakı parkın karşisın6 katında