Hamster Türleri

Roborovski Hamster

Roborovski Hamster 3
4.2/5 - (148 votes)

Çin, Moğolistan ve Kazakistan kökenli olan Roborovski Hamster, küçük ve sevimli bir Hamster türüdür. Bu ülkelerden 1900’lü yılların ortasında Avrupa üzerinden tüm dünyaya yayılmış ve günümüzde popüler bir evcil hayvan haline gelmiştir.

Roborovski Hamster; sebze, meyve, tohumlar ve çeşitli yeşilliklerle beslenme ihtiyacını karşılar. Genel olarak paket yemler ihtiyacı olan tüm besinleri almasını sağlar. Bu Hamsterlar ortalama 3 yıl yaşar. Yaşam şartlarına bağlı olarak bu süre değişiklik gösterebilir. Tamamen canlının içinde bulunduğu ortam ve yaşam şartlarına göre ömrü değişiklik gösterir.

Roborovski Hamsterın boyu 5 cm. civarıdır. Oldukça küçük ve hareketli oluşu, elde durmalarını zorlaştırır. Ele gelmekten de hiç hoşlanmazlar. Suriye Hamsterlarına göre daha az tercih edilmesinin en önemli nedeni budur. Ancak bu durumun aksine, bakımı oldukça keyiflidir. Kafes içerisinde oradan oraya dolaşması seyir zevkini yükselten bir görüntü ortaya çıkarır. Hareketli olmasına rağmen ısırma huyu hiçbir şekilde yoktur.

Bu Hamsterlar Türkiye’de çok nadirdir veya hiç bulunmaz. Yukarıda yazılanların bu duruma katkısı büyüktür. Türkiye’de yaygın olmasa da, Avrupa ve ABD’de oldukça popüler bir türdür.

Yorum Yaz

1 Yorum