Hamster Türleri

Winter White (Kış Beyazı) Hamster

Kış Beyazı Hamster 2
4.3/5 - (29 votes)

Kış Beyazı Hamster, doğal yaşamında Batı Sibirya’da yaşadığı için Sibirya Hamsterı olarak da adlandırılır.

Temel Özellikleri

Kış Beyazı Hamster’ın gözleri iri, burnu kemerli, kulakları yassı, elleri ve ayakları ise büyük ve tüylüdür. Yetişkinlerinin boyu 10 cm.’e kadar ulaşır. Erkeği dişisine oranla daha büyüktür.

Görme duyuları zayıf fakat duyma ve koku alma duyuları çok gelişmiştir. Kış Beyazı Hamster çok hareketli oluşu nedeniyle elde sevilip oynamaya uygun bir hayvan olmadığı için küçük çocuklar için pek uygun değildir. Bu nedenle Suriye Hamsterlarına göre daha az tercih edilmektedir.

Bakımı

Kış Beyazı Hamster, Cüce (Dwarf) Hamster ile aynı kafesi paylaşabilir. İki tür birlikte barış içinde yaşayabilir. Yavru iken alıştırılırlarsa (Suriye Hamsterı hariç) diğer Hamster türleriyle aynı ortamda uyum içinde yaşayabilir.

Yaşadıkları ortamda birkaç tanesi bir arada yaşıyor ise geniş kafesler seçilmelidir. Yuvalarında oyun tünelleri, uygun ebatlarda bir yemlik ve çene yapılarına uygun hamsterlar için özel olarak tasarlanmış suluklar bulunmalıdır.

Kokuya hassas ve duyarlı olduklarından dolayı, çok sık temizlenen kafeslerde kendi kokuları kaybolacağı için yerlerinde yabancılık çekebilirler. Bu sebeple kafes temizliğinin 6-7 günde bir yapılması önerilir. Yuvanın tabanında talaş veya yırtık kâğıt parçaları bulunması idrar kokusunu minimuma indirir.

Beslenmesi

Hamsterlar artan yemlerini yanaklarının içinde bulunan keselerde taşıyarak yuva içine saklar. Bu sebeple azar azar ama sık olarak yem verilmelidir. Temel yem olarak tohum karışımı, ek gıda olarak ise yeşillikler, sebzeler ve meyveler verilmelidir. Taze sebze-meyveler uzun süre beklediğinde bozulabilir. Bu nedenle günlük olarak artık gıdaları toplamak gerekir. Havuç, elma gibi sert sebze ve meyveler kemirme ihtiyaçlarını gidereceği için ara ara verilmesi gereken besinler arasında yer alır.

Yorum Yaz

4 Yorum