Hamsterlar

Gonzales Bakımı

Gonzales Bakımı
1.9/5 - (10 votes)

Gonzales Bakımı

Bir Hamster türü olan Gonzales, gerek küçük ve sevimli yapısıyla gerekse hareketli oluşuyla son yıllarda hayvan severler tarafından yoğun bir şekilde tercih edilmektedir.

İlk olarak Gonzalesler, Hamsterların aksine tek başına değil en az bir çift halinde yaşamayı severler. Hamsterların yalnız olmayı sevmelerine karşın, tek başlarına olmaktan pek hoşlanmazlar. Bu küçük canlının bakımı zor olmasa da biraz zahmetlidir. Ele alınmaktan pek hoşlanmayan ve çok hareketli olan Gonzalesler geniş alanlarda yaşamayı severler. Bu nedenle olabildiğince büyük kafesler tercih edilmelidir.

Gonzales Kafes Örneği:

Hamster Gonzales Kafesi

Buna benzer kafesler, Gonzalesler için ideal birer yaşam alanıdır. Bu canlılar, Hamsterlar için özel olarak hazırlanan yemleri severek yerler. İhtiyaçları olan tüm besinler, bu yemler içerisinde mevcuttur. Ancak belirli aralıklarla yeşilliklerle beslenebilirler. Haftada birkaç kez, havuç, salatalık gibi sebzeler verilmelidir.

Gonzales kafesinin taban malzemesi olarak talaş idealdir. Bu talaşlar idrarı emerek kokuyu minimum seviyeye indirir. Kafes içerisinde yaşayan Gonzales sayısına göre haftada en az 1 kere bu talaşlar yenilenmelidir.

Kafes içerisinde su içmeleri için suluk, yemlik ve çark bulunması gerekir. Hamsterlar gibi Gonzaleslerde yemleri ağızlarında biriktirebilir. Bunun nedeni aç kalma korkusudur. Doğal yaşantılarında besinleri bu şekilde ağızlarına doldurarak yavaş yavaş yerler.

Gonzalesler çok narin canlılardır. İnsanlardan çeşitli hastalıkları, özellikle nezle, grip gibi hastalıkları kolaylıkla kapabilirler. Isı değişimlerinden kolayca etkilenerek hastalanabilirler.

Gonzales, kendisini yalayarak üzerindeki pireleri ve kirleri temizler. Bu şekilde kendi kendilerini temizleyebildiklerinden dolayı kesinlikle banyo yaptırılmamalıdırlar. Son olarak, bu hayvanları yavruyken almanın bazı avantajları bulunur. Sahibine kolay alışması açısından yavruyken (ortalama 2-3 haftalık) satın alınmalıdır. Yetişkin Gonzalesin, insanlara alışması zor olabilmekte, ürkek ya da saldırgan davranabilmektedir.

Yorum Yaz