Hamsterlar

Gonzales Beslenmesi

Gonzales Beslenmesi
2.5/5 - (13 votes)

Gonzales Beslenmesi

Gonzales beslenmesi, Hamsterların beslenme şekliyle hemen hemen aynıdır. Bu sevimli canlılara verilmesi ve verilmemesi gereken besinler bilindiği takdirde sağlıklı beslenme sağlanmış olur.

Gonzalesler için temel yem kaliteli kuru yemlerdir. Bu kuru yemlerin yanında yeşillik, sebze ve meyvelerin de aşırıya kaçmadan ara ara verilmesi yararlı olacaktır. Haftanın belli günlerinde; havuç, salatalık, marul, kıvırcık, lahana, roka, brokoli, maydanoz gibi sebze ve yeşilliklerin yanında elma, armut, kiraz, muz, erik, üzüm, karpuz gibi meyveleri vermek çok yararlıdır. Bu gıdaları severek yerler. Ancak denildiği gibi aşırıya kaçmamak ve temel olarak kuru yemlerle beslemek gerekir.

Sürekli olarak meyve ve sebzelerle beslendikleri takdirde ishal ve bazı sindirim sorunlarıyla karşılaşılabilir. Örneğin Pazartesi, Çarşamba ve Cumartesi olmak üzere haftanın 3 günü azar azar sebze ve meyveler verilebilir. Taze gıdalar uzun süre beklediğinde bozulacağı için fazla kalan gıdaları temizlemek bozulmaya bağlı oluşan kötü kokuları ve zararlı bakterilerin oluşmasını engeller.

Gonzaleslere verilmemesi gereken besinler ise genel olarak şekerli, tuzlu, acılı, baharatlı ve ekşi besinlerdir. Bu zararlı gıdaları örneklendirmek gerekirse; Çiğ tavuk, çiğ balık, turunçgiller, ananas, patlıcan, domates yaprağı, acı biber, vişne ve turunçgil çekirdekleri, şekerli gıdalar, çikolata, kivi, domates, sarımsak, soğan gibi besinlerin verilmesi Gonzalesler için zararlıdır.

Gonzaleslerin kafesinde, yemlerin yanında her zaman temiz su bulundurulmalıdır.

Yorum Yaz