Hamsterlar

Gonzales

5/5 - (60 votes)

Gonzales’ler bir Hamster türüdür. Gonzaleslerin, Hamsterlardan en önemli farkı boylarının daha küçük oluşudur. Bunun dışında geçirebilecekleri hastalıklar ve karakter olarak farklılık gösterebilirler. Gonzaleslerin bir diğer adı Cüce Hamster(Dwarf Hamster)’dır.

Gonzalesleri yavruyken almak sahibine alışması bakımından daha doğru olur.

Gonzalesler, Hamsterların aksine elde sevilmekten pek hoşlanmazlar. Isırılma olasılığı vardır. Çok hareketlilerdir. Elde durmazlar. Gonzalesleri tek beslemek yerine bir çift olarak beslemek daha doğru olur. Birden çok Gonzalesi beraber beslemek onların kendilerini yalnız hissetmelerine engel olur.

Aşağıda görüldüğü gibi barınmaları için Gonzaleslere özel kafesler bulunmaktadır. Bu kafeslerin tabanına talaş konulmalıdır. Talaşlar, dışkıların aşırı koku çıkarmasını önler. Bunun dışında kafeste çark, yemlik ve suluk mutlaka bulunmalıdır. Gonzalesler, Hamsterlerın yediği gibi özel yemlerden yemelidirler. Bu yemlerde Gonzaleslerin ihtiyacı olan tüm besinler bulunmaktadır. Bunun dışında belirli aralıklarla sebze, meyve, fındık, fıstık gibi yiyecekler de verilebilir.

Gonzalesler kesinlikle yıkanmamalıdır. Hamsterlar gibi Gonzalesler de kendi temizliklerini kendileri yapar. Zaman zaman yalanırken ve pirelerini ayıklarken görülürler.

Gonzaleslerin dişisi ile erkeğini ayırmak oldukça basittir. Dişi hamsterların anüsü ile cinsel organı arasındaki aralık daha uzundur. Erkeklerin ise, erişkin hale geldikten sonra yumurtaları görünür. Hamsterlar gibi Gonzaleslerde kısa aralıklarla çiftleşebilir ve yavrulayabilir. Gebelik yaklaşık olarak 2 hafta sürer. Her doğumda 3-10 arasında yavru doğar. Gonzalesler 4-5 aydan önce çiftleştirilmemelidir. Dişi Gonzales ilk doğumda tecrübesiz olduğu için yavrularında kayıplar görülebilir.

Hayvan Sitesi

Yorum Yaz

3 Yorum