Hamsterlar

Hamster Bakımı

Hamster Bakımı
3.9/5 - (88 votes)

Hamster bakımı hakkında dikkat edilmesi gerekenler

Hamsterlar, çeşitli renklerde ve çeşitli boyutlarda insanlar tarafından beğeni ile sevilen canlılardır. Bu canlılar egzersiz yapmayı yemek yemeyi çok sever. O mahsum bakışlarının altında her zaman bir düşünce saklıdır. Kimi hamsterlar insanlara çok düşkündür. Kimi hamsterlar ise insanlara kızgınlığı ve yaramazlığı ile bilinir. Bana göre en uyumlu olan cüce hamsterıdır. Cüce hamster, diğerlerine göre daha sevecen ve daha sevgi gösteren uyumlu bir cinstir. Yanına başka arkadaşını kabul edebilir. Hatta bu arkadaşı mutluluk ile karşılar ve onunla oyun oynamaktan keyif alır.

Peki diğer tatlı hamsterlar için bu geçerli mi sizce? Tabikide hayır. Her sevecenliğin arkasından birde yaramazlık gelir. Hatta bu yaramazlıklar birbirine zarar vermeye kadar dönüşebilir. Aynı kafesin içindeki zarar eminim ki büyük olur. Her hamster arkadaşını cüce hamster gibi karşılamayabilir. Belki bizde onu sevgiyle kandırabiliriz :)

Hamsterları sevmek kadar bakımıda önemlidir. Bakımı ona sevgimizin göstergesi olarak gösterebiliriz. Bu yüzden ilk olarak kafesinden yani yaşadığı doğal ortamı temiz tutmaktan başlamalıyız.

Hamsterımız için nasıl bir kafes alalım?

Hamsterlarımızın sürekli hareket etmeleri gerekir bu sebeple dar kafesleri almamalıyız ve kafesin yapısı mutlaka yatay teller ile desteklenmiş olmalıdır, tırmanmalarına olanak sağlamak için. Bunun yanında cam ve/veya plastik kafesler hamsterın ayağını kaydırır ve tırmanmalarına olanak vermez bu sebeple bu maddeler ile yapılmış kafesleri de tercih etmemeliyiz.

Hamsterlar kemirgen hayvanlardır. Ahşap kafesleri bu sebeple kullanamayız. Hamsterlar için kullanılacak kafesin materyali pirinç ya da statik kaplamalı metal kafeslerdir…

Hamster nasıl evcilleştirilir?

Öncelikle bilinmesi gerekir ki hamsterlar diğer hayvanlar gibi bebeklik dönemlerinde alınmalıdır eğer tam bir evcilleştirme sağlanmak isteniyorsa. Diğer durumlarda yani büyük boy hamster almak istediğiniz için yetişkin bir hamster edinirseniz işiniz tabii ki çok daha zordur evcilleştirme konusunda. Hamsterları küçüklüklerinden itibaren kendinize alıştırmak için ek gıdalar ile elle beslemelisiniz. Bunun için özellikle hamsterların sevdiği havuç, salatalık veya hazır bisküvileri tercih edebilirsiniz.

Bilinmesi gereken en önemli unsurlardan bir tanesi hamsterlar 1-3 yıl arası bir ömre sahiptir. Bu sebeple özellikle çocuklara hamster alırken bu bilgi verilmeli aksi takdirde hazin sonuçlar doğabilir. Hamsterlar genelde laboratuar ortamında melezlenir ve tek yaşarlar siz eğer hamster alırken tek yaşama adapte mi yoksa çift gereği duyan bir tür olup olmadıkları bilgisini edinmelisiniz.

 

Hamster Kafes Temizliği

Hamster kafesine başka öğünler için yiyecek saklayabilir. Bu yiyecekler kafeste bakteriye dönüşebilir. Bu yüzden kafes düzenli olarak ayda 1 veya 2 kez temizlenmelidir. Bu temizliği ılık sabunlu su ile yapabiliriz. Kafes temizlendikten sonra hamsterımızın rahatlığını düşünmeli, bu yüzden alt kısma talaş koymalıyız. Bu arada en yakın dostu tekerleğini kafese koymayı unutmamalıyız.
Hamsterlar obur canlılardır. Doyduklarını asla kabul etmezler. Ama her hamsterın damak zevkide farklıdır. Bunu düzene sokmak için evcil hayvan mağazalarından ağızlarına laik her türlü besini alıp onu mutlu edebilirsiniz.
Hamsterları severek onun kendi dışarıya çıkmasını sağlamalısınız. Bu ona güven verir. Evinizi sizinle paylaşır.

Hamster Dişlerine Dikkat

Hamster bakımı boyutları ile zorlaşır. Büyüdükleri zaman dişleride büyür. Bu durumdan rahatsız olabilirler. Bu yüzden evcil hayvan mağazasından kafesine diş kemirici oyuncaklar almakta fayda vardır. Bu oyuncaklar ile oynarken aynı zamanda dişlerini inceltmiş olur.
Geceleri uykusuz kaldıysanız, hamsterınız ile oynayabilirsiniz. Çünkü hamster gündüzleri uyur, geceleri karanlık ortamı sever. Asla uyumaz ve kafesinde egzersiz yapar. Yerinde duramaz. Sizin gece arkadaşınız olabilir. Bu onun çok hoşuna gidecektir.
Hamsterınızı hijyen spreyi sıkarak onu bakterilerden koruyabilirsiniz. Bu spreye zamanla alışacak ve hoşuna gidecektir.
Son olarak hamsterınız sizin dostunuzdur. Dostunuzu asla kafese hapis etmeyin ve onu sevin. Sevgi her anlamda bir bakımdır.

Hayvan Sitesi

Yorum Yaz

1 Yorum