Hamsterlar

Hamster Türleri

1.2/5 - (40 votes)

Bilinen 3 adet Hamster türü vardır. Bunlar Suriye Hamsterı, Roborovski Hamsterı ve Cüce Hamster’dır. Bu üç türün arasında davranış olarak pek fark olmasa da bazı küçük farklılıklar bulunmaktadır.

Öncelikle Suriye Hamsterını ele alalım. Bu hamsterlara ilk olarak Suriye’de rastlanmıştır. Ünlü bir öğretim üyesi Suriye’de bir dişi hamster ve 12 adet yavrusunu bir kasabada bulmuştur. Bunun ardından bu dişi hamster başka bir erkek hamsterla çiftleştirilerek ilk hamster üretimi gerçekleştirilmiştir.

Suriye hamsterları Avrupa ve Asya’nın batısında kazdıkları toprağın altına kurdukları yuvalarda yaşarlar. Bu yuvalarda yiyeceklerini sakladıkları depolar oluşturmuşlardır. Bu hamsterlar sebze, meyve ve tohumlarla beslendiklerinden çeşitli tarım alanlarına zarar verirler. Bu nedenle insanlar tarafından tehdit olarak görülerek avlanırlar. Bunun yanında çeşitli hayvanlara da yem olurlar.

Ömürleri 2-2,5 yıldır. Renk körüdürler ve görme duyuları iyi değildir. Bunun yanında harika bir koku alma ve işitme yetenekleri vardır. Bu hamsterların boyu yaklaşık olarak 12 cm. kiloları ise 100-150 gr. arasındadır.

Suriye hamsterları bugün petshoplarda en yaygın olarak satılan ve hayvanseverler tarafından en çok tercih edilen hamster türüdür. Bunun sebebi sakin ve uysal olmaları, elde tutulmalarının kolay olmasıdır.

Roborovski Hamsterlarının kökeni Moğolistan ve Çin’in kuzey kesimleridir. Boyları oldukça küçüktür. Yaklaşık olarak 5 cm. boya sahiptirler. Çeşitli renklere sahiptirler. Roborovski Hamsterları çok küçük, hızlı ve hareketli canlılardır. Elde tutması zordur. Ele alındığı zaman hırçın davranışlarda bulunarak ısırabilirler. Bu nedenle beslenmesi Suriye hamsterlarına göre pek tercih edilmemektedir. Petshoplarda nadir olarak rastlanır. Yaşam süreleri Suriye hamsterlarından daha çoktur. Yaklaşık olarak 3 yıl yaşarlar. İyi bakıldığı taktirde bu süre uzayabilir.

Cüce Hamster (Dwarf Campbell Russian Hamster), 1905 yılında Rusya’da bulunmuştur. Daha sonraları tüm dünyaya yayılarak üretimi gerçekleştirilmiştir. Cüce Hamsterların boyu en fazla 10 cm.’ye kadar uzar. Yalnızca kendi türleriyle birlikte yaşayarak uyum sağlar. Diğer tüm hamster türleri gibi görme duyuları iyi değildir. Koku alma ve işitme gücü çok iyidir. Ömürleri 2 yıl’dır.

Hayvan Sitesi

Yorum Yaz

6 Yorum