Hamsterlar

Hamster’ın Beslenmesi

5/5 - (1 vote)

Beslenme

Hamsterlar için en ideal yiyecek hazır yemlerdir. Bunlar Hamster’ın günlük ihtiyacı olan tüm besinleri barındırır. Tabii ki hazır yem’in iyi ve güvenilir bir marka olması gerekmektedir. Bu yemlerin içinde tahıl, tohum ve sebze karışımı bulunmaktadır. Bunun dışında Hamsterlara verilebilecek tahıllar ve tohumlar: Ayçiçeği tohumları, mısır, yulaf, arpa, buğday, pirinç, sade ve şekersiz mısır patlağı, karpuz çekirdeği, susam, bal kabağı çekirdeği’dir. Haşlanmış pirinç, haşlanmış makarna, pişmiş ya da haşlanmış patates de verilebilir.

Hamsterlara taze sebze ve meyve de verilebilir. Ancak fazla verilirse Hamster ishal olabilir. Bu tür yiyeceklerin çabuk bozulabileceği de göz önüne alınırsa Hamster’ın yuvasında fazla beklemesi halinde kokar ve sağlıksız bir ortam yaratır. Bu nedenle belli aralıklarla ve gün içinde tüketebilecekleri miktarda verilmelidir. Hamsterlara verilebilecek sebze ve meyveler: Bezelye, ıspanak, brokoli, havuç ve havuç yaprakları, mısır, kabak, çok az marul, yaban mersini (farelerin ömrünü uzattığı kanıtlanmıştır), muz, çilek, elma (çekirdekler verilmemeli), armut, şeftali, kavun, karpuz gibidir.

Hamsterlara bunların yanında protein kaynağı olan haşlanmış tavuk, pişmiş yumurta sarısı, yağsız sade yoğurt, yağsız peynir, balık gibi yiyecekler verilebilir.

Hamsterlar için zararlı olan ve asla verilmemesi gereken yiyecekler: Turunçgiller, ananas, kivi, domates, soğan, sarımsak, patlıcan, domates yaprağı, acı biber, aysberg marulu, vişne ve turunçgil çekirdekleri, şeker, çikolata, yağlı, tuzlu ve baharatlı yiyecekler, çiğ tavuk ve balık gibi yiyeceklerdir.

Hayvan Sitesi

Yorum Yaz