Hamsterlar

Hamsterlarda Cinsiyet Ayrımı

3.6/5 - (69 votes)

Hamsterlar oldukça küçük canlılar olması nedeniyle diğer memeliler kadar cinsiyetlerini tayin etmek kolay değildir. Gerek bir Hamster satın alırken ve gerekse aldıktan sonra ona iyi bir isim vermek isterken bilmemiz gereken ilk ve önemli bilgi Hamster’ın cinsiyetidir.

Cinsiyet ayırımı yaparken uygulanan en güvenilir yol, cinsel organına bakmak olmalıdır. Çünkü bir erkek ve dişiyi en kolay ayırt eden özellik cinsel organın farklılığıdır.

Erkek Hamsterlarda cinsel organ ile anüs arasındaki açıklık mesafesi dişiye göre oldukça belirgindir. Dişinin anüsü ve cinsel organı arasındaki mesafe oldukça yakındır. Yine dişinin karın altında sıralanmış meme başları rahatlıkla görülebilir.

Daha önce Hamster yetiştirmiş ya da üretmiş olan deneyimli kişiler, cinsiyet tayini için onların davranışlarına bakarak da bunu belirleyebilirler. Ancak ilk kez bir Hamster satın alacaksınız yukarıda değindiğimiz özelliklere mutlaka bakmalısınız.

Hamster Sahibi Olmak İçin Cinsiyet Önemli Mi?

Bir Hamster almak için cinsiyetlerin ve cinsiyet özelliklerinin de iyice bilinmesi; beslenme, bakım, üreme gibi yaşamsal faaliyetlerin sorunsuz ve sağlıklı bir şekilde devam etmesi için oldukça önemlidir.

Tek bir Hamster almayı düşünüyorsanız bu ayırım sizin için fazla önemli görünmese bile, eğer bir çift Hamster sahibi olmak gibi bir düşünceniz varsa cinsiyet çok büyük önem taşır. Çünkü üreme için çiftlerin birinin dişi ve diğerinin erkek olması zorunludur.

Hamsterlar cinsiyetlerine göre de farklı davranışlar sergilerler. Dişi Hamsterlar, kızgınlık dönemi olarak adlandırdığımız dönemlerinde kimsenin kendini sevmesini istemez, daha hassas ve saldırgan olabilirler. Kızgınlık dönemi dişilerde her dört günde bir tekrarlanır. Bu özellikleri nedeniyle eğer tek bir Hamster almak istiyorsanız, daha uysal olan erkek Hamster tercih edilmelisi sizin için çok dahi iyi bir tercih olabilir.

Gerek şirinlikleri ve gerekse akıllı hareketleriyle çevresine keyifli zamanlar yaşatan bu minik yaramazların her iki cinsiyetinin de oyun meraklısı olduklarını söylemeliyiz. Her iki cinsiyetin de bakımı ve beslenmeleri oldukça kolaydır. Yemek seçmezler, kişisel bakımlarını da kendileri yaparlar. Böylece, sürekli olarak tüylerinin taranması, fırçalanması, temizlenmesi ya da dökülen tüylerine önlem alınması gerekmez.

Yorum Yaz

1 Yorum