Hamsterlar

Hamsterlarda Islak Kuyruk

Rate this post

Hamsterlarda görülen bir başka hastalık ıslak kuyruk hastalığıdır. Bu hastalık zamanında tedavi edilmezse çok ciddi sonuçlara sebep olur. Doğru ve zamanında tedavi yapılmazsa ölümle sonuçlanabilen bir hastalıktır.

Islak kuyruk(wet tail) hastalığı Hamsterlarda en fazla görülen hastalıklardan biridir. Çoğu zaman dengesiz beslenme, çevresel koşullar, kirli kafesler ve stresten dolayı ortaya çıkar.

Islak kuyruk hastalığının en belirgin göstergesi Hamster’ın kambur durması ve midesinde şiddetli ağrı yaşamasıdır. Bu hastalığın görüldüğü bir Hamster’ın kuyruk ve anüsü nemlidir. Çoğunlukla ishalle karıştırılsa da aslında çok farklı bir hastalık türüdür. Hamsterlarda ıslak kuyruk hastalığı, kendini 1 hafta içerisinde gösterir. Önlem alınmadığı taktirde, bu süre içerisinde ölüme varan sonuçlarla karşılaşılır. Hastalığın bir başka belirtisi Hamster’ın bu hastalığa yakalanmasının ardından yeme ve içme’den kesilmesidir. Bu hastalık bulaşıcı bir hastalık olduğundan, başka hamsterlara bulaşmaması için, ayrı bir kafese alınmasında fayda vardır. Hamster’ın koyulacağı kafes, geniş ve temiz bir kafes olmalıdır.

Islak kuyruk hastalığı yalnızca Suriye Hamsterlarında görülür. Dwarf Hamster(Gonzales) ve diğer Hamster türlerinde görülmez.

Bu hastalığın tedavisi için yapılacak en iyi tedavi, veteriner hekime başvurmaktır. Antibiyotik tedavisiyle Hamster’ın tekrar sağlığına kavuşması mümkündür. Wet tail, ölümcül bir hastalık olsa da tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Burada önemli olan, erken teşhis ve tedavi yapılmasıdır.

Hayvan Sitesi

Yorum Yaz

1 Yorum

  • Dün hamsterım öldü. 2-3 gündür yukarda yazılanlar gibi kuyruğu ıslaktı. Bir şey yapmadım kendi iyileşir diye. Sonu ise hüsran oldu!