Hayvancılık

Büyükbaş Hayvan Besiciliği

3/5 - (3 votes)

BÜYÜKBAŞ HAYVAN BESİCİLİĞİ

Günümüzde sanayileşme oldukça fazla olmasına nazaran ülkemizin hemen hemen her bir bölgesinde büyükbaş hayvan besiciliği yapılmaktadır. Geçimini hayvan besiciliği ile sağlayan insanlar, büyükbaş hayvanların et verimini artırmak için besi sığırcılığı yaptıkları gibi bilgi bu işte en önemli unsur olarak bilinmektedir. Hayvan besiciliğinde hayvana yedirilen yem, kaliteli ve aynı zamanda ucuz ete çevrilmektedir ve hayvan besiciliği yapan kişiler hayvanın ırkına, yaşına ve cinsiyetine dikkat ettiği gibi hayvanın sağlığına ve dış görünüşüne de önem vermektedir.

Büyükbaş hayvan besiciliği oldukça zahmetli bir iş olarak görünse de hayvan bakmayı sevenler için oldukça keyifli bir iştir. Bir hayvanı küçük yaşlarda alıp, onu büyütene kadar kendi evladınız gidi beslediğinizde hayvan sevginiz iki katına çıkacaktır. Ayrıca hem hayvan sevginizi pekiştirmiş hem de bu işten oldukça güzel maddi kazanç elde etmiş olacaksınız. Hayvan besiciliğinde dikkate alınacak hususları az önce belirtmiştik, hayvan besiciliği ile ilgili ticaret düşünüyor iseniz bu hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir.

  • Irk: hayvan besiciliği ile ticaret düşünüyor iseniz dikkat etmeniz gereken en önemli unsur hayvanınızın ırkıdır. Yerli ırk hayvan besiciliğinde diğer hayvanlara nazaran daha düşüktür.
  • Yaş: küçük yaşta hayvanı alıp, yetiştirmeniz neticesinde daha güzel gelir elde etmiş olursunuz.
  • Cinsiyet: eğer ki büyükbaş hayvancılıkta süt bakımından ticaret düşünüyor iseniz dişi sığırlar işinizi görecektir. Fakat et satışı için erkek sığırlar daha çok tercih edilmektedir.
  • Hayvanın sağlığı: beslediğiniz hayvanın aşılarını doğru zamanda ve doğru bir şekilde yaptırmanız neticesinde etinden ve sütünden faydalanıldığında herhangi bir sağlık problemine yol açılmaz.
  • Hayvanın dış görünüşü: en önemli unsurlardan biride hayvanın temizliğidir.

Büyükbaş hayvan besiciliğini dikkat edilecek unsurlar dâhilinde yaparsanız hem ticari anlamda güzel gelir elde etmiş olursunuz hem de tüketicilerin sağlıklı besinler tüketmesini sağlamış olursunuz.

Yorum Yaz