Hayvancılık

Hayvancılık Kredisi Hakkında Merak Ettikleriniz

1/5 - (2 votes)

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli bir tarımsal faaliyet olan hayvancılık, küçük ve büyük işletmelerin yoğun olarak sürdürdüğü gelir getirici bir sektör. Hayvanların bakımı, beslenmesi, ürünlerin elde edilmesi ve pazarlanmasını da içine alan hayvancılık ve besicilik, gerek hayvan satın alınması ve gerekse hayvanların barınak, yem üretme, ürünlerin elde edilmesi işlenmesi, depolanması gibi ciddi miktarlarda sermayeye ihtiyaç duyar. Bu ihtiyaçların giderilebilmesi için hayvancılık kredisi kısa vadede ihtiyaç duyulan sermayenin desteklenmesi için iyi bir çözüm olabilir.

Hayvancılık kredisi hakkında merak edilenleri sizler için araştırdığımız bu yazımızı dikkatle okumanızı öneriyoruz. Çünkü devlet destekli hayvancılık kredilerinden bazıları faizsiz olarak veriliyor.

Tarımsal ekonominin güçlenmesi, hayvancılık alanında istihdamın artması ve hayvancılığın gelişmesi ve girdi maliyetlerin azaltılmasına yönelik olarak geliştirilen politikalar çerçevesinde hali hazırda hayvancılıkla uğraşan ya  da hayvancılığı kendine meslek olarak seçmek isteyenler için devlet destekli faizsiz hayvancılık kredileri var. Hayvancılık yapmak istiyor ancak yeterli sermayeyi bulmakta zorlanıyorsanız hayvancılık kredileri faizsiz olarak alabilir. Uzun vadede geri ödeme seçeneğiyle, işletmeniz kazandıkça borcun ödenmesini sağlayabilirsiniz.

Hayvancılık Kredileri Hangileridir?

Devlet desteğinde sağlanan krediler ülkemizin en büyük bankası olan Ziraat Bankası aracılığıyla veriliyor. Banka desteklenen hayvancılık kredilerinin kabul, miktar ve geri ödeme işlemlerini de yürütüyor.

Hayvancılık kredileri, çoğunlukla ülkemizin hemen her yerinde tarımı yapılabilen büyük ve küçükbaş hayvanların temini, barınması için barınakların inşası, hayvansal ürünlerin elde edilmesinde kullanılmak üzere alınacak makine ve ekipmanlar başta olmak üzere işletme kredileri ve komple bu işe yeni başlayanlar için yeni hayvancılık yatırım kredilerinden oluşur.

Genel olarak ifade etmek gerekirse, hayvancılıkla uğraştığınız bir işletmeniz var ise bu çerçevede, makine ekipman, yeni hayvan alımı ve işletmenizin farklı ihtiyaçlarına yönelik olarak kredi alabilirsiniz. Hayvancılığa adım atmak ve mevcut sermayeniz için desteğe ihtiyacınız varsa o zaman komple yeni hayvancılık kredileri sizler için iyi bir seçim olabilir.

Hayvancılık Kredilerinde Teşvik

Faizsiz hayvancılık kredileri, planlanan yatırımın %60’ı ile %75’inin kredilendirildiği teşvikleri içerir. Bu teşvikler faizsizdir. Mevcut sermayenize çok iyi destekler alabilmeniz mümkün. İster mevcut işletmenin ihtiyaçlarını karşılamak, bina, barınak ve depolama için kullanabileceğiniz gibi, yeni ve verimli hayvan alımı da yapabilirsiniz. Yeterli şartları taşıyan ve başvuru yapan tüm girişimciler bu teşviklerden yararlanabiliyor. Teşvikler Kosgeb kapsamında Ziraat Bankaları aracılığıyla tüm girişimcilerin başvurusuna açık.

0 Faizli Hayvancılık Kredisi Şartları

Hayvancılıkla uğraşıyor ve yatırımınıza destek arıyorsanız ya da yeni bir işletme kurarak hayvancılıkla gelir elde etmek istiyorsanız, devletimizin desteğinde faizsiz hayvancılık kredileri sizin için en iyi alternatifi oluşturuyor. Faizsiz krediler yörenin özelliklerine ve uygulanan politikalara bağlı olarak değişiklik göstermekte. Bu nedenle hayvancılık kredisi şartları hakkında detaylı bilgileri Ziraat Bankası şubelerinden alabilirisiniz.

Hayvancılık Kredi Çeşitleri Neler?

Ziraat Bankası, büyük ve küçükbaş hayvancılık için üretimi yapılan hemen tüm besicilik türüne kredi kullandırabiliyor. Büyük ve küçükbaş besiciliği, büyük ve küçükbaş süt hayvancılığı, damızlık süt sığırcılığı, damızlık kanatlı yetiştiriciliği, arıcılık ve safkan at yetiştiriciliği bankanın sunduğu faizsiz hayvancılık kredileri arasında.

Hayvancılık Kredileri Vadeleri ve Geri Ödeme

Hayvancılık kredileri iki temel eksende oluşturulan ve desteklenen krediler olduğu için kredilerin miktarı, vadeleri ve geri ödeme seçenekleri de farklılık gösteriyor.

Genel olarak işletme kredilerinin limiti bölgesel özelliklere göre farklılık gösterse de daha düşük olduğu için işletme kredilerinin vadeleri 24 ayla sınırlı tutuluyor. Daha büyük miktarlarda kredi kullanımını zorunlu kılan yatırım kredileri ise miktarın büyüklüğü ile doğru orantılı olarak çok daha uzun vadede ödenebilen kredilerden. Hayvancılık Yatırım Kredileri 7 yıl gibi uzun bir vadede geri ödemeyi gerektiriyor.

 

 

 

 

 

Yorum Yaz