İguanalar

Evde İguana Bakımı

Evde İguana Bakımı
1/5 - (1 vote)

Bu yazımızda, sürüngenlerin en asillerinden biri olan İguanalara evde bakımın nasıl yapılacağı anlatılmaktadır.

Evde İguana Bakımı

Öncelikle İguanaların evde bakımı zordur ve ayrı bir emek, bakım ister. En önemli konu İguanaların nasıl bir ortamda besleneceğidir. İguanalara yaşam alanı olarak kafes yerine uygun teraryumun seçilmesi en doğrusu olacaktır. Teraryumun içerisinde UV lambası, güneşlenme alanı, tırmanma tahtası, bitkiler ve su alanı bulunmalıdır. Bu malzemeler petshoplardan temin edilebilmektedir.

İdeal İguana Teraryumu:
İguana Teraryumu

Evde İguana bakımı için dikkat edilmesi gereken en önemli etken temizliktir. İguanalar kolay hastalanabilen oldukça hassas canlılardır. Bu nedenle teraryumun temizliğine önem vermek gerekir. Teraryumun içi 2-3 günde bir temizlenmeli ve teraryum içerisinde her zaman temiz su bulunmalıdır. Beslenmeleri için ise taze meyve ve sebzeler verilmelidir. İguanalar otobur hayvanlardır. Onları etle beslemeye kalkmak, hastalanmalarına hatta ölmelerine neden olabilir. Bu nedenle İguanaları sebze ağırlıklı olarak ve haftada birkaç kez olmak üzere çeşitli meyvelerle beslemek yeterlidir.

İguanalara verilebilecek başlıca yiyecekler şunlardır:

1- Marul
2- Havuç
3- Salatalık
4- Roka
5- Domates
6- İncir
7- Kayısı
8- Nane
9- Dereotu

Bu gibi sebze ve meyvelerin yanında elbette başka sebze-meyveler verilebilir. Bunun yanında İguanalara vitamin takviyesi de yapılabilir.

İguanalar sıcak iklim hayvanlarıdır. Soğuğu sevmediklerinden dolayı onları evde beslerken sıcak bir ortam sağlamak gerekir. Ortam ısısının 28 derecede sabit tutulması ideal ölçüdür. Bunun için UV lambaları kullanılabilir. UV lambası, İguanaların güneşe olan ihtiyaçlarını karşılar.

Hayvan Sitesi

Yorum Yaz

2 Yorum

  • Şu sayfada yazan doğru tek bir bilgi bile yok. Iguanaya havuc ve salatalik verilir mi gozunuzu seviyim ya. Hele marul ne demek %95i su marul dedigin seyin. Domates vitamin emilimini azaltir havuc desen daha beter salatalik ishal yapar aldigindan cok suyu kaybettirir. Ve UV lambanin isittigini dusunmek nasil bi kafa yapisi aklim almiyor. Eger hayvanlar hakkında hicbir sey bilmiyorsaniz ne diye kalkıp boyle bir sayfa yaziyorsunuz.