İguanalar

İguana Almadan Önce

İguana Almadan Önce
5/5 - (1 vote)

İguana bakımı, en az Kedi, Köpek bakımı kadar masraflıdır. Her şeyden evvel, bütçenizi doğru hesap etmeli, İguana bakımı için gerekli olan malzemeleri eksiksiz temin etmelisiniz. İguana bakımı masraflı olduğu kadar çeşitli zorlukları da barındırır. İguana almadan önce, ihtiyaçları belirlenmeli, bu yönde hareket edilmelidir.

İguana Almadan Önce

İguanalar 20 yılı aşkın bir süre yaşayabilir ve boyu 2 metreye kadar ulaşabilir. Bu nedenle İguanaları olabildiğince geniş teraryumlarda beslemek, ilerisi için daha uygun olacaktır. İguanalar ilk yaşlarını doldurana kadar çok hızlı bir şekilde büyür. Daha sonra büyümeleri yavaşlasa da ömürlerinin sonuna kadar boyları uzar.

İguanalar, özü itibariyle vahşi hayvanlar olduğu için sabırla evcilleşmeleri sağlanmalıdır. İguana beslemek büyük bir sabır ve zaman ister. Maddi imkanı olmayan kişilerin İguana beslemesi tavsiye edilmez. Bu gibi faktörlere, iguana almadan önce dikkat edilmelidir.

Türkiye’de İguanalar hakkında doğru olduğuna inanılan bilgilerin çoğu yanlıştır. Bu nedenle kapsamlı bir araştırma -ağırlıklı olarak yabancı kaynaklar- yapılmalı ve İguana bakımı konusunda doğru bilgilere ulaşılmalıdır. Doğal yaşamlarında 10-15 yıl kadar yaşayabilen İguanaların, ev ortamında 20 yılı aşkın bir süre yaşadığı görülmüştür. Amerika Birleşik Devletleri’nde ev ortamında, iyi yaşam koşulları ve doğru beslenme ile bir İguana’nın 22 yıl 3 ay yaşadığı görülmüştür.

İguana Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İguana alırken, sağlıklı olup olmadığı kontrol edilmelidir. İguana’nın gözleri, tırnakları, derisi ve burnu kontrol edilmelidir. Gözlerinde akıntı veya tırnaklarında eksik olan İguanalar, alınmamalıdır. İguana’nın derisi de bize bir takım ipuçları verebilir. Buna benzer durumlar, bir İguana’nın sağlıklı olup olmadığının göstergesidir.

Yorum Yaz