İguanalar

İguana Beslemek

4.9/5 - (31 votes)

Çeşitli kaynaklar bitkisel gıdalar dışında, İguanaların böcek gibi hayvansal besinleri de tükettiğini yazsa da, İguanalar tartışmasız olarak otçul canlılardır.

İguanalar adeta jilete benzeyen dişleri sayesinde, besinleri küçük parçalara bölerek, çiğnemeden yutar. Günlük, düzenli olarak beslenmesi gereken İguanalar suya çok az ihtiyaç duysa da yaşam alanında mutlaka temiz su bulunmalıdır. İguanalar, yeşilliklerin ve meyvelerin içerisinde bulunan sudan faydalanırlar.

İguana’yı beslemek için günün en uygun zamanı sabah saatleridir. İkinci öğünlerinin ise öğleden sonraya denk gelmesi daha uygundur. İguanaları düzenli olarak her gün aynı saatlerde beslemek sağlıkları açısından önem taşır.

 

Evde İguana Beslemek

Bildiğiniz gibi iguanalar soğun kanlı canlılardır. Yavaş hareket etmelerine aldanmayın iguanaların bakımı gerçekten zordur. Evde iguana beslemek masraflıdır ve sorumluluk ister.  İguana bakımı için ilk başta küçük bir kafes size yetebilir, fakat unutmayın ki doğal ortamında yaşayan bir iguana yaklaşık olarak 200cm’e kadar uzayabilir.  İguanaların en büyük ihtiyaçları güneş ışığıdır bu hem yiyeceklerini sindirmek için  hem de gerekli vitaminleri alması için elzemdir.  Yeterli bakımı ve gerekli ışığı sağlamanız için özel olarak üretilmiş ampul satın almanı ve onu kullanmanız gereklidir.

Evde iguana beslemek için diğer bir önemli hususta yeterli ısının verilmesidir. Ortalama olarak 27-28 derece ısıda rahat bu hayvanlar zaten doğa da sıcak iklimde yaşarlar. Bunun için de özel olarak üretilmiş ısıtıcılar vardır. İguananızın davranışına göre kafesinin ısını ayarlayabilirsiniz.

Şunu da hatırlatmakta fayda var evde iguana beslemek isteyen dostlarımız bazen yalnız kalmasın diye iki tane iguana alabiliyor. Bu canlılar zaten doğal ortamlarında tek olarak yaşarlar yalnızca çiftleşmek için bir araya gelirler. Bu yüzden  kendilerine özel bölgeleri olmasına dikkat eden iguanalar aynı kafeste kendilerinden bir tür daha olmasına çok mutlu olmayabilir : )

 

İguanalar Ne Yer? İguana yemi

Yeşillikler

Yeşillikler, günlük ihtiyacın yüzde 55’ine denk gelir. Bunlar; Marul, dere otu, dut yaprakları, karahindiba, su teresi, şalgam yaprakları, roka, turp otu…

Sebzeler

Yeşilliklerin yanında sebzeler de temel gıdalar arasında yer alır: Salatalık, kabak, havuç, bal kabağı, yeşil fasulye, doğranmış bezelye, yonca, tatlı patates, bamya, kuşkonmaz, mantar…

Tahıllar

Tahıllar günlük gıdanın yüzde 5 ila 10’unu karşılamalıdır: Ekmek, pişmiş pirinç.

Diğerleri

Ispanak, pancar, kereviz sapı, havuç yaprakları, yonca peleti…

İguanalara Verilmemesi Gereken Yasaklı Gıdalar

Hayvansal gıdalar, İguanalara verilmemesi gereken başlıca gıdalar arasında yer alır. Bunun yanında; Böcekler, kurtlar, süt, peynir, yumurta, Kedi-Köpek mamaları, yabani otlar, mısır, havuç, brokoli gibi besinler İguanaların sağlığını olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Yorum Yaz

1 Yorum