İguanalar

İguana Hakkında Bilgiler

İguana Hakkında Bilgiler
4.8/5 - (177 votes)

İguana Hakkında BilgilerTürkiye’de yaygın olarak yaşayan İguanalar hakkında aradığınız tüm bilgileri sizler için hazırladık!

İguana Teraryumu

Öncelikle İguanalar’ın yaşayacağı teraryum’un boyu iguana’nın boyutuna göre ayarlanmalıdır. İguanalar 2 metreye kadar uzayabilmektedir. Uzun vadeli düşünerek teraryumun boyutu olabildiğince büyük olmalıdır. Bu nedenle 2*2’lik bir teraryum ileride tekrar tekrar teraryum değiştirme derdinden sizi kurtarır. Teraryum içerisinde bir adet güneş alanı bulunması İguana’nın ışığa olan ihtiyacını karşılar. Bunun yanında teraryum içinde çeşitli ağaç dalları, ağaç parçaçıkları bulunmalıdır. Unutmayınız ki İguanaları doğal yaşantılarına en yakın şekilde beslemeniz, iguananızın mutlu ve sağlıklı bir şekilde yaşaması için vazgeçilmezdir.

İguanalar güneş ışığına muhtaç canlılardır. Yaz ayları dışında da İguanaların güneş ışığına ihtiyacı vardır. Her zaman güneş ışığından faydalanılamadığı için bir adet UV lamba bu ihtiyacı rahatlıkla karşılar.

İguana Çiftleşme Dönemi

İguanalar’ın çiftleşme dönemi yağışların bittiği döneme denk gelir. Teraryum koşullarında ise İguanalar için uygun çiftleşme dönemi Aralık ile Şubat ayının ilk haftasıdır. Bu aylar arasında erkek İguana devamlı yüksek alanlara çıkar. Dişi İguana ise, başını sürekli olarak sallar. Bu anormal davranışlar İguanaların çiftleşme dönemine girdiğine işarettir. Çiftleşme süresi yaklaşık olarak 30 dakika’dır.

İguana Beslenmesi

İguanalar doğan hayatlarında çeşitli meyve ve sebzelerle beslenir. Ev ortamında ise iguanalara domates, marul, muz, biber, lahana gibi yiyecekleri yedirebilirsiniz. İguanalar et yemezler, vejeteryandırlar. İguanalara canlı yem yedirilmemelidir. Aksi halde çok ciddi hastalıkların meydana gelmesi kaçınılmaz olur. İguana’nın yiyeceği besinlerin üzerine vitamin ya da mineral tozları konulabilir. İguanalara düzenli olarak temiz su verilmelidir. Yaygın olan ancak oldukça yanlış olan kanı sürüngenlerin su içmediği yönündedir.

İguanalar iyi bir bakım sonucunda ortalama 6 yıl sonra maximum büyüklüklerine ulaşır. Erkek iguanalar, dişi iguanalardan daha uzundur. Erkek iguana 200 cm.’ye kadar ulaşabilir. Dişilerse 150 cm.’yi bulur.

Hayvan Sitesi

Yorum Yaz

1 Yorum