İguanalar

İguana Teraryumu

İguana Teraryumu
4.7/5 - (6 votes)

İguana Teraryumuİguana Teraryumu, İguanaların yaşaması için en uygun ortamın sağlanacağı bir alandır. Teraryumlar, görünüş olarak Akvaryuma benzer ancak sürüngenlerin ev ortamında beslenmesi için kullanılır. İguanalar, tırmanıcı hayvanlardır. Bu nedenle teraryumun boyutu, eni ve yüksekliği olabildiğince büyük olmalıdır. Yeşil İguanalar, iyi bir bakımla beraber 195 cm.’e kadar uzayabilirler ve 20 yıl yaşayabilirler.

İguana teraryumunun boyutu başlangıçta 120X120 boyutunda olmalıdır. İguana büyüdükçe teraryum boyutu büyütülmemelidir. Ek bir masraftan kurtulmak için ilk başta teraryum boyu 250X150 olarak ayarlanabilir. Bu boyut İguanaların ömürleri boyunca yaşayacakları bir teraryum için idealdir. İguanaların tırmanıcı canlılar olduğunu söylemiştik. Bu nedenle teraryum’un içerisinde büyük dal ve ağaç parçaları bulunmalıdır. Bunun dışında teraryum içinde ısınmaları ve güneşe olan ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla ısı ve ışık kaynakları bulunmalıdır.

İguanalar doğal yaşantılarında su kenarlarında yaşarlar. Bu yüzden teraryum içinde banyo ve su ihtiyaçlarını karşılamak için belli bir bölümünde su kabı bulunmalıdır. Böylelikle hem İguanaların su ihtiyacı karşılanacak hem de teraryum içerisindeki nem oranı dengelenecektir. Su kabını düzenli olarak temizlemek gerekir. Bu aksatılmaması gereken bir ayrıntıdır çünkü kirli sular İguana’nın hastalanmasına neden olabilir.

İguananızla uzun yıllar boyunca birlikte olmak istiyorsanız, İguana’nın doğal yaşamına en yakın olan ortamı teraryumda sağlamanız gerekir. Yukarıda İguana‘nın doğal yaşamına en yakın ortamı sağlamanız için gerekli bilgileri vermeye çalıştık. Unutmamak gerekir ki İguana beslemek diğer bazı hayvanları beslemekten hem daha zor hem de daha fazla emek isteyen bir olaydır.

Hayvan Sitesi

Yorum Yaz