İguanalar

Tüm yönleriyle İguana bakımı

Tüm yönleriyle İguana bakımı
2/5 - (10 votes)

Tüm yönleriyle İguana bakımı

Ülkemizde, ne yazık ki İguana bakımı pek bilinmemektedir. Yanlış ve kulaktan dolma birkaç bilgiyle İguanalara bakmaya çalışmak yapılan önemli hatalar arasında yer alır.

İguanalar hakkında yanlış bilinen bazı konular:

Yanlış 1: İguana bakımı çok kolay ve ucuzdur!

İguana bakımı sanıldığı kadar kolay değildir. Hatta zordur. Çocuk yaştakilere ve sabırsız insanlara İguanalar önerilmez. İguana bakımı büyük bir emek ve sabır ister. İlk etapta, eve getirilen bir İguana vahşi haldedir ve evcilleştirilmesi gerekir. En basitinden, teraryumun içini temizlemek, ideal ısıyı ayarlamak ve nem oranını ayarlamak bile çok zahmetli bir iştir.

Gerek jilet gibi keskin dişleri gerekse kırbaş gibi kullanabildikleri kuyrukları nedeniyle tehlikeli olabilirler. Çocuklar için hiç uygun değildir.

Yanlış 2: İguanaların veterinere gitmesine gerek yoktur!

İguanalar hakkında bilgi sahibi olan veteriner sayısı çok az olsa da, çeşitli durumlarda veterinere başvurmak gerekebilir.

Yanlış 3: İguanaların beyni ve karakteri yoktur!

Kaybolduğu zaman geri dönerek, evini bulan ve tuvalet eğitimi alabilen bir hayvanın beyninin olmadığı düşünülemez. Farklı İguanaların, farklı davranışlar gösterdiği de bilinmektedir.

Yanlış 4: Yeşil İguanalar, doğadaki türleri gibi fazla büyümez!

Bu cümle, İguana satıcılarının, daha fazla İguana satabilmek için söylediği bir yalandan ibarettir. Bu İguanalara, cüce İguana denmekte, bu yolla alıcılar kandırılmaktadır. Halbuki cüce İguana diye bir İguana türü bulunmamktadır.

Yanlış 5: İguanaların en çok sevdiği besin maruldur!

İguanaları sadece marulla beslemek doğru değildir. Otobur olmalarından dolayı marul dışında pek çok yeşillik ve sebzeyi severek yiyebileceklerini gösterir. İguana beslenmesinde çeşitlilik sağlanmalıdır.

Yanlış 6: İguanalar, yaşam alanları kadar büyür!

İguanaların yaşadığı teraryumun boyutu kadar büyüyeceği de yanlış bir görüştür. İguanalar büyüdükçe, belirli bir zaman sonra teraryum boyutu yeterli gelmeyecektir.

Yanlış 7: İguanalar, yedikleri besinleri ancak toprak yiyerek sindirebilir!

Bu düşünce en büyük yanlışlardan biridir. İguanaların toprak yemesi halinde, bağırsaklarında sıkışma meydana gelerek ölümlerine neden olabilir. Toprak dışında İguanalar bulduğu çeşitli cisimleri de yiyebilmektedir. Misket, toplu iğne gibi cisimleri, yeşil dostunuzdan uzak tutmalısınız.

Yanlış 8: UV lambaları yerine, sadece ısıtıcı kaya kullanmak yeterlidir!

İguanalar, güneş ışığından doğal yaşantılarındaki kadar faydalanamazlar. Güneşe olan ihtiyaçları UV lambası sayesinde karşılanmalıdır. Isıtıcı kayaların üzerinde haddinden fazla kalan İguanalar çeşitli zararlar görebilir. Gerek ısıtıcı kayadan, gerekse UV lambasının etkilerinden istediği zaman uzak kalacağı bir alan ve ıslak bölge, teraryum içerisinde mutlaka ayrılmalıdır.

Yorum Yaz