Kanaryalar

Kanarya Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kanarya Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
4.5/5 - (11 votes)

Kanarya alırken aşağıdaki özellikler, kuşta eksiksiz olarak bulunmalıdır:

1- Kanarya sağlıklı olmalıdır.

2- Ötücü olmalı ve ötüşü güzel olmalıdır.

3- Görünüm olarak canlı ve renkli olmalıdır.

4- Üretime uygun olmalıdır.

Bu maddelerin bir ya da birkaçının eksik olması, bir Kanarya’nın sağlıksız olduğunun göstergesi olabilmektedir. Sağlıklı Kanarya ile sağlıksız Kanarya arasındaki fark kolayca anlaşılabilir. Sağlıklı bir Kanarya durgun olmaz. Yerinde pek durmaz, sürekli olarak hareket halindedir. Yeme içmesinde problem yoktur, ötücüdür. Bu gibi göstergeler, Kanarya almadan önce kontrol edilmesi gereken faktörlerden birkaçıdır.

Bunun dışında, Kanarya alırken, tüylerini de kontrol etmek gerekir. Kanatlarının alt kısmı ve derisi aynı renkte olmalı, karın tüylerinin arası sarımtırak olmalıdır.

Kanarya Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sağlıksız Bir Kanarya Nasıl Anlaşılır?

Hasta bir Kanarya, durgun ve hareketsiz olarak kafeste durur. Etrafına karşı duyarsız ve isteksizdir. Yem yemez ve karnında bulunan tüylerin altı koyudur. Buna benzer belirtiler gösteren Kanaryalar alınmamalıdır.

Kanarya alırken dikkat edilmesi gereken bir başka özellik ise Kanarya’nın yaşıdır. Kanaryaları yavruyken almak, evcilleştirmek için daha kolay olacağından, Kanarya’nın ayaklarını kontrol ederek yaşını öğrenin. Genç Kanaryaların ayakları pürüzsüz ve incedir. Ayakları mat, kabuklu ve pürüzlü olan Kanaryalar ise yaşlıdır. Kanaryaların yaşı ilerledikçe ayakları kalınlaşır, kaba bir görüntüye bürünür. Bunun yanında arka ayaklarının da uzadığı görülür.

Kanarya’nın sağlıklı olması dikkat edilecek en önemli unsurdur. Ötücü bir Kanarya’yı genç yaşta almak ise, Kanarya’yı eğitmek için daha uygun olacaktır.

Yorum Yaz

1 Yorum