Kaplumbağa Türleri

Common Musk Turtle

Yavru Common Musk Turtle

Doğada Kanada’nın güneyinde ve ABD’nin doğu kesimlerinde yaşayan Common Musk Turtle (Sternotherus Odoratus); uzun boynuyla, kısa bacaklarıyla ve kubbe şeklinde kabuğuyla dikkat çeken bir Kaplumbağa türüdür. Siyah, kahverengi ve yeşil renkli olmak üzere farklı alt türleri bulunur.

Common Musk Turtle, dinlenmek, güneşlenmek ve yumurtlamak dışında gününün çoğunu suda geçirir. Boyu ortalama 15 cm. ve ağırlığı 500-550 gr.’dır. Genellikle çamurlu sığ sularda, nehir ve göl kenarlarında yaşar. Fazlasıyla uzun bir boyuna sahiptir. Boynunun üstünde uzun sarı çizgiler yer alır.

Cinsiyet Ayrımı ve Üreme

Cinsiyet ayrımı yapmak oldukça basittir. Erkeklerin kuyruğu dişilerin kuyruğundan gözle görülür biçimde uzundur. Üreme dönemine Mart-Nisan aylarında girerek 3-10 arası yumurta bırakırlar. Yaz aylarının sonunda bu yumurtalar çatlar ve yavrular çıkar.

Beslenme

Beslenmesini tamamen etçil olarak karşılar. Yakalayabildiği her türlü omurgasızı, balığı ve böceği yiyerek beslenir.

Akvaryum’da Bakım

Common Musk Turtle için Akvaryum koşulları Kırmızı Yanaklı Su Kaplumbağalarından pek farklı değildir. İdeal bir bakım için ısıtıcı, filtre, UV lamba, ısıtıcı spot lamba gibi temel malzemelerin Akvaryum’da yer alması gerekir. Bunun yanında çıkıp dinlenmeleri ve UV lamba’dan yararlanabilmeleri için bir kuru alan oluşturmak da gereklidir. Beslenmeleri Akvaryum koşullarında kaliteli kutu yemlerle sağlanabilir.

Yorum Yaz