Kaplumbağa Türleri

Cumberland Turtle

Cumberland Turtle 2
3.3/5 - (3 votes)

Cumberland Turtle; Kırmızı Yanaklı Su Kaplumbağası ve Sarı Karınlı Su Kaplumbağası ile akraba bir su Kaplumbağası türüdür. Bu Kaplumbağalar bahsedilen iki tür gibi, bir slider türüdür. Kırmızı Yanaklı Su Kaplumbağalarından neredeyse tek farkı, yanaklarının “kırmızı” değil, “sarı” olmasıdır. Görünüş itibariyle çok küçük farklılıklar dışında hemen hemen aynıdırlar.

Cumberland Turtle, ABD kökenlidir. Doğada Mississippi ve Tennessee nehri’nde yaşamaktadır. Türkiye’de bazı petshoplarda, nadiren bulunabilmektedir.

Bu Kaplumbağaların Akvaryum’da bakımı, Kırmızı Yanaklı Su Kaplumbağaları’ndan farksızdır. Genişçe bir akvaryum’un yanında ısıtıcı, filtre, UV lamba, ısıtıcı lamba gibi malzemeler mutlaka bulunmalıdır. Akvaryum suyu ısısı 26-28 derece olmalıdır. Akvaryum’un bir bölümüne kuru alan oluşturmak ve bu kuru alanın ısısını, ısıtıcı lamba yardımıyla 32-33 dereceye sabitlemek gerekir. Kaplumbağa, kuru alana çıkarak UV lamba’dan ve ısıtıcı lambadan yararlanacaktır. UV lamba sayesinde güneş ihtiyacını karşılayacak ve kabuk yumuşaması gibi pek çok olumsuzluk engellenmiş olacaktır. Akvaryum’da taban malzemesi olarak silis kum veya çakıl tercih etmek uygundur.

Cumberland Turtle, Akvaryum’da kaliteli kutu yemlerle beslenebilir. Mümkünse birkaç farklı yem vererek beslenmede çeşitlilik sağlanmalıdır. Temel kuru yem ve gammarus karışımı gibi.

Üremeleri Mayıs-Temmuz ayları arasına denk gelir. Bu aylarda çiftleşme dönemine girerler. Daha sonra dişi Kaplumbağa 7-8 adet yumurtayı karada toprağa gömer. 90 gün içinde yavrular yumurtadan çıkmaya başlar ve hayat mücadeleleri o an başlar. Karadan, suyu bularak hayata ilk adımlarını atarlar.

Yorum Yaz