Kaplumbağa Türleri

Kırmızı Yanaklı Su Kaplumbağaları

Kırmızı Yanaklı Su Kaplumbağaları
4.6/5 - (28 votes)

Kırmızı Yanaklı Su Kaplumbağası‘nın anavatanı genel olarak Kuzey Amerika’dır. Bu Kaplumbağalar ismini, kafalarının yan tarafında bulunan kırmızı leke nedeniyle almışlardır.

Kırmızı Yanaklı Su Kaplumbağaları

Erişkin Kırmızı Yanaklı Su Kaplumbağaları oldukça dayanıklı ve güçlü canlılardır. Ancak bunu yavru su kaplumbağaları için söyleyemeyiz. Çünkü iyi bakılmayan yavrular kolaylıkla güçten düşerek ölebilmektedir.

Öncelikle su kaplumbağası almadan önce dikkat edilmesi gereken bazı faktörler vardır. Bunlar; Kaplumbağa’nın hareketli olması, kabuğunun sert olması, gözlerin parlak olması, gözlerin kapalı ya da şiş olmaması, kabuk renginin parlak yapıda olması olarak sayılabilir. Bu özellikler su kaplumbağası’nın sağlıklı olduğunun göstergesidir.

Su kaplumbağasını sağlıklı olarak almak elbette yetmez. Uzun süre yaşamaları için evde ayarlanacak olan ortamın önemi büyüktür. Kaplumbağa alındıktan sonra fanus veya plastik kaplar yerine geniş Akvaryumlar tercih edilmelidir. Akvaryum’un içerisinde ısıtıcı, filtre, Akvaryum kumu, kaya gibi malzemeler mutlaka bulunmalıdır. Isıtıcı, Akvaryum suyunun ısısının sabit olarak kalmasını sağlar. Isıtıcı’nın derecesi 27-28 derecede sabit olmalıdır. Soğuk bir su içerisinde özellikle yavru su kaplumbağaları hastalanacak ve olumsuz sonuçların ortaya çıkmasına sebep olacaktır. Akvaryum’a takılacak olan filtre ise hem Akvaryumu genel olarak temizleyecek hem de Su Kaplumbağası’nın dışkısının ve artık yemlerin suyu kirletmesini önleyecektir.

Akvaryum tabanına kum konulması da bulunması gereken diğer malzemelerdendir. Akvaryum içerisinde su kaplumbağalarının istediklerinde çıkması için bir kuru alanın da bulunması gerekir. UV lambası, kuru alana çıkan su kaplumbağalarının güneş ışığına olan ihtiyacını karşılayacaktır. Özellikle kış aylarında güneşten yoksun olan su kaplumbağaları’nın UV lamba ile bu ihtiyaçlarını karşılayabiliriz. Kırmızı Yanaklı Su Kaplumbağaları‘nın sıcak iklimlerde yaşadığını söylemiştik. Bu nedenle Akvaryuma ısıtıcı ve uv lamba koymak da şarttır. Aksi halde Kaplumbağa ölümleri ortaya çıkabilmektedir.

Kırmızı Yanaklı Su Kaplumbağası Fotoğraf Galerisi

Yorum Yaz

1 Yorum

  • Bilgilendirici :)
    İki tane kırmızı yanaklı su kaplumbağam var ve ev genel olarak sıcak olduğu için ısıtıcı almadık iç filtre var kum yok ama beyaz minik taşlar var ve içine girmeleri için mağaraya benzer bir taş bulup onu akvaryumun içine koyduk