Kaplumbağa Türleri

Nil Kaplumbağası (African Softshell Turtle)

Rate this post

Nil Kaplumbağası, yumuşak kabuklu bir Kaplumbağa türüdür. Kabuğu, diğer Kaplumbağa türleri gibi sert değil, yumuşak yapıdadır. Deriyle kaplıdır.

Nil Kaplumbağası’nın kökeni Afrika’dır. Genel olarak Nil nehri’nin kenarlarında yaşar. Bazı alt türleri Nil nehrinden denize açılarak farklı bölgelere yayılmıştır. Çok hareketli ve iştahlı bir türdür. Her türlü Kaplumbağa yemiyle beraber; amfibyumlar, küçük balıklar, omurgasızlar ve böcekler canlı yem olarak verilebilir. Etçil olsa da, yaşı ilerledikçe otçul olarak da beslenmeye başlar. Boyu 100 cm.’yi bulabilir ama çok yavaş olarak büyüdüğü bilinmektedir.

Yemleme yapılırken, dikkatli olmak gerekir. Eli ısırdığında bırakması zor olacağından, yaralanmalar yaşanabilir.

Akvaryum şartları hemen hemen Kırmızı Yanaklı Su Kaplumbağası ile benzerdir. Olabildiğince geniş bir Akvaryum ile beraber; ısıtıcı, filtre, UV lamba, ısıtıcı lamba gibi aksesuarlar şarttır. Taban malzemesi olarak çakıllar veya silis kum tercih edilebilir. Kaplumbağa’nın üzerine çıkıp UV lamba ve ısıtıcı lambadan faydalanabilmesi için kuru alan oluşturmak da gerekir.

African Softshell Turtle ile beraber Chinese Softshell Turtle, Florida Softshell Turtle gibi farklı “Softshell Turtle” türleri bulunur.

Yorum Yaz

1 Yorum

  • Benim de kaplumbağam var ve bu kaplumbağa türüne çok benziyor yüzü falan ama cok kucuk türü ne olabilir