Kaplumbağa Türleri

Trakya Kaplumbağası

Trakya Kaplumbağası 2
4.7/5 - (77 votes)

Trakya Kaplumbağası (Hermann’s Tortoise – Testudo Hermanni), genel olarak Avrupa kökenli olsa da, ülkemizde sadece Trakya’da yaşadığı için bu isimle anılır.

Genel Bilgiler

Trakya Kaplumbağaları’nın ortalama boyu 20 cm.’dir. Tamamen otçul olarak beslenirler. Lifli bitkiler, çiçekler ve yapraklarıyla beslenirler. Yaşadıkları bölgelerin ısısı 22-32 derece arasıdır. Geceleri bu oran 20 derecenin altına kadar iner. Güneşin en tepede olduğu zamanlarda maksimum ısı 35 derece’yi bulur. Güneydoğu Avrupa ve Trakya’da bol bitkili ve taşlık bölgelerde yoğun olarak yaşarlar.

Ömürleri toplam 80 yılı bulabilir. Testudo hermanni hermanni, Testudo hermanni boettgeri, Testudo hermanni hercegovinensis olmak üzere toplamda 3 farklı alt türü bulunur. Bu türlerin arasında bazı ufak farklar dışında pek bir ayrım yoktur.

Teraryum Koşulları

Trakya Kaplumbağası için iyi bir ortam oluşturmak için öncelikle geniş bir teraryum kurmak ve gerekli aksesuarları almak gerekir. Bu aksesuarlar arasında UV lamba, ısıtıcı lamba, mağara benzeri saklanma bölgesi, UV lambanın tam altına yerleştirilecek düz bir taş ve içi 1-2 parmak kadar dolu bir su kabı yer alır.

Beslenme

Trakya Kaplumbağaları her türlü yeşilliği, bitkiyi ve sebzeyi severek yer. En sevdikleri besinler: Yabani otlar, çiçekler, yonca, marul, karahindiba, yabani hardal, su teresi, kuş otu, kanarya otu, muz ve gül’dür. Bu besinlerin üstüne haftalık olarak kalsiyum ve vitamin takviyesi yapmak faydalı olabilir.

Yorum Yaz

4 Yorum