Kaplumbağalar

Kaplumbağa ne yer ?

Genel olarak kara ve su kaplumbağası olarak ikiye ayrılan kaplumbağalar farklı şekillerde beslenmektedir. Kara kaplumbağaları otçul hayvanlar sınıfına girdiklerinden et tüketmezler. Su kaplumbağaları ise etçil sınıfına girerler ve bu sebeple et ile beslenirler. Oldukça obur oldukları için ne verirseniz tüketirler. Bu sebeple besinlerini az miktarlarda ve sık olarak vermeniz daha doğru olacaktır. Şayet yavru bir kaplumbağaya sahipseniz günde 3 kez yetişkin bir kaplumbağaya sahipseniz ise yazın 2 kışın ise 1 kez beslemelisiniz. Besinlerinin oda sıcaklığında olması oldukça önemidir. Ayrıca kaplumbağanızın besinlerinden kalanları mutlaka sifonla sudan temizlemelisiniz. Kaplumbağanıza vereceğiniz besin bir saat içerisinde bitirebileceği kadar olmalıdır. Hazır yemleri de tek başına vermemeye özen göstermelisiniz.

Kaplumbağalar Hangi Besinleri Sever

 

Kaplumbağanıza besin olarak üzerine vitamin ve kalsiyum eklenmiş atlı su balığı verebilirsiniz. Özellikle de taze alabalık kaplumbağaların en sevdiği besinlerdendir. Un kurdu ve kurutulmuş karidesi de severek tüketen kaplumbağanızın iştahını açmak için ise kurtçuklardan yararlanabilirsiniz. Bağırsakları için uyumlu olacak şekilde hazırlanmış olan ufak çubuklar halindeki yemleri de verebilirsiniz. Haftada en az 3-5 tane arasında vitamin ilaveli yemler vermeniz de oldukça önemlidir.

Yağlı ve mayalı besinler kesinlikle vermemelisiniz. Yavru kaplumbağalar genel olarak etle beslenmekten hoşlanır. Ergenler ise sebze ağırlıklı besinleri daha çok severler. Sanılanın aksine ergen kaplumbağaların yavru kaplumbağalardan çok daha fazla kalsiyuma gereksinimleri vardır. Ancak genel olarak tüm kaplumbağaların yaşamları süresinde kalsiyum almaları gerekmektedir. Bu sebeple sebzeler, tatlı su balıkları ve yumurta beyazı onlar için önem teşkil eder.

Bazen vitamin ABD3E karışımdan da verebilirsiniz. Yavru kaplumbağaların arası sebze ile çok iyi olmadığı için vitamin yemler yardımı ile ve bol güneşten faydalanarak büyümesine yardımcı olabilirsiniz. Akvaryumunuza kaplumbağanız ile beraber balık besleyecekseniz bir süre sonra balığınızın kaplumbağanıza yem olduğunu görebilirsiniz. Bunun haricinde kaplumbağanıza canlı balık verirseniz parazit taşımıyor olmalarına dikkat etmeniz gerekir. Suyu kirletmemek adına yemi farklı bir kapta verebilirsiniz. Kaplumbağalar yemlerini karada yiyememektedir. Akvaryumda hızlı çoğalabilen küçük balıklar beslenmelerine oldukça yararlıdır. Haşlanmış yumurtanın beyazı, yumurta kabuğu, marul, havuç, fesleğen, tavuğun beyaz eti ve yağsız et ve kıyma da kaplumbağanız için tercih edebileceğiniz besinlerdendir.

Yorum Yaz

7 Yorum