Kedi Bakımı

Kedi Beslemek Sağlığa Zararlı mı?

4.7/5 - (10 votes)

Evinde kedi beslemeyenlerin ön yargılarından birini oluşturan sağlık endişeleri, neredeyse birer şehir efsanesi. Eskiden bugüne kadar gelebilen bu yanlış varsayımların belki de en bilineni kedilerin tüylerinin yutulması sonucu vücutta oluşabilecek kistler, hele evde bir gebe ya da küçük bir yumurcak varsa, yalnızca kediler değil, tüm evciller bir anlamda tehdit altındalar. Bu yazımızda kedi beslemek sağlığa zararlı mı, sorusuna cevap arayarak insanoğlunun belki de en yakın evcil dostu olan kedilerin hayatımıza hangi renkleri kattığına yer vermek istedik.

Kedi Tüyü Yutarsam N’olur?

Kedi sahiplenmek ya da almak isteyen ailelerin, kedilerin sağlığa zararları konusundaki ilk ve belki de tek endişelerini kedi tüylerinin zararlı olup olmadığı gelir. Öncelikle bu soruya cevap vererek başlamakta yarar var. Kedi tüyü zararlıdır. Ancak her kedinin tüyü değil. Aslında kedilerin tüylerinin insanlara doğrudan verebileceği zararların yanında taşıdıkları parazitlerin verebileceği sağlık zararları çok daha yüksektir. Çünkü kedinizin gerekli kontrolleri ve bakımı yapılmamış, evin dışına istediği gibi çıkabiliyor, onun nasıl beslendiğini umursamıyor, çiğ et yemesine izin veriyorsanız durum sandığınızdan da vahim sonuçlar doğurabilir. Hatta kedinin fare avlamasının sonucu olarak bulaşabilecek pek çok hastalığa karşı da hazırlıklı olmalısınz. Çünkü kedinin dışarıdan alacağı parazitler dışkı yoluyla atılırken tüylere bulaşacak ve tüylere temas eden ev sakinlerine de kolayca bulaşabilecektir.  Toksoplazma paraziti olarak adlandırılan bu paraziti taşıyan kedilerin tüyleri hem insan hemde aynı ortamı paylaşan diğer evciller için de zararlıdır.

Fare ile beslenen kedinin fareden kendine bulaştırdığı toksoplazma paraziti, kedinin vücudunda yaklaşık olarak 15 gün içinde çoğalır ve kedi bu paraziti dışkılama yoluyla atar. Paraziti kapan bir kedinin bu parazitten dışkılama yoluyla kurtulması neredeyse 20 günü bulur. Bu nedenle paraziti kapan bir kedinin parazitten kurtulması için geçirdiği bu 20 günlük süre, insan sağlığı açısından son derece risk taşır.

Tüylerdeki Parazitler Kedilere Has Değil

Ancak burada bilinmesi gereken önemli bir konu, kedilerin tüyleri yoluyla insanlara bulaşan bu parazitlerin yalnızca kedilerde görülen bir durum olmaması. Evcil hayvanların ve gündelik olarak tükettiğimiz taze meyve ve sebzelerin de aynı parazitleri taşıyor olabileceğini unutmamak gerekiyor.

Kedilerin Bulaştırabileceği Parazitlerden Nasıl Korunabilirim?

Yazımızın başında da değindiğimiz gibi kedilerin tüylerinden bulaşan parazitlerden kurtulmak için kedi beslemenin sorumluluklarını yerine getirmek gerekiyor. Düzenli olarak aşılarının yapılması, sağlık kontrollerinin aksatılmadan yapılması ve kedinizin beslenmesini ve gündelik yaşantısını takip ediyor olmak yeterlidir.

Bulaşıcı parazit kaynaklarına temas etmeyen kedilerin insan sağlığını tehdit etmek bir tarafa, özellikle çocukların evcil besleyerek sorumluluk sahibi olmalarını, onlarla eğlenmeleri ve doğanın bir parçasıyla birlikte büyümelerini sağlıyor oluşları çok önemlidir.

Gerekli Sağlık Önlemleri Alınırsa Kedinizin Sağlığa Zararı Olmaz

Gerekli sağlık önemleri ve düzenli kontrolleri yapılan kedilerin insan sağlığına zararı bulunmaz. Parazit taşımayan tüylerin de yine sağlık açısından bir zararı yoktur. Bu nedenle evcil beslemeyi ve evinizde bir kediyle yaşamayı düşünüyorsanız, bununla ilgili yapacağınız kısa bir araştırmadan sonra alınması gereken önlemlerin ve sağlık kontrollerinin yapıldıktan sonra, evinize neşe katacak bu sevimli canlıları elbette besleyebilirsiniz.

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

1 Yorum

  • Cok teşekkür ederim annem kedi sahienmek istiyo ama bi sitede kedilerin tuylerindeki zararlardan biraz okumuş bana bu durumdan bahsetti ben de hemen araştırdım sizi buldum e ona yazdiklarinizin hepsini okudum valla benim de içim rahatladı çünkü bende kedi sahiplenmeyi çok istiyorum sayenizde bi kedim olucak yine çok teşekkür etmek istiyorum …