Kedi Bakımı

Kedi Kısırlaştırma

5/5 - (1 vote)

Erkek Kedi Kısırlaştırma ve Dişi Kedi Kısırlaştırma

Kastrasyon ve kısırlaştırma kedinizin üremesini tamamen olanaksız hale getiren cerrahi bir operasyondur. Kastrasyon erkek kedinin testislerinin çıkarılması kısırlaştırma ise dişi kedinin yumurtalarının çıkarılması işlemidir. Kısırlaştırma genel olarak hem dişi hem de erkek kediler için uygulanan prosedürlerde kullanılmaktadır.
Evin içerisinde yaşayan pek çok kediniz ya da evin dışında yaşayan kediniz varsa kısırlaştırma işlemini düşünebilirsiniz. Dünyada gerçekten inanılmaz derecede başıboş kedi popülasyonu bulunuyor ve bunların birçoğu sokaklarda ya da barınaklarda yaşıyor. Söz konusu kedilerin sahiplenilmemeleri halinde kediler ya açlık, travma ya da elementlere maruz kalmaları sebebi ile ölmekte ya da uyutulmaktadır. Çiftleştirmeyi planlamamanız ve olacak tüm yavru kedilere ev bulabilme aşamasında kendinize güvenmemeniz halinde yapabileceğiniz en doğru davranış kedinizi kısırlaştırmak olacaktır.

Kedinizi Kısırlaştırmanın Faydaları

Kedinizin ev ortamında kalması ve çiftleşebileceği uygun bir partner ile yaşamaması halinde dahi kısırlaştırılması mantıklı bir alternatif olabilir. Dişi bir kedinizin olması halinde kısırlaştırma yaptırmanız yumurtalık kanseri ihtimalini ortadan kaldırırken rahim kanseri riskini de büyük ölçüde minimize etmektedir.
Ayrıca kısırlaştırma sakıncalı olan birçok davranışında ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Kısırlaştırılmayan dişi bir kedi senede en az üç ya da dört kez kızgınlık dönemine girer. Bu dönemde kediniz sürekli olarak miyavlar ve evin dışına çıkmaya çabalar. Bir dişi kedi çiftleşme olmaması halinde birkaç defa kızgınlık dönemine girerse kedide iştahsızlık, kusma, ishal ve depresyon gibi pek çok sorun meydana gelebilir. Kısırlaştırma bu davranışların ortadan kalkmasını sağlar.
Erkek kedilerde de kısırlaştırmanın oldukça çok yararı bulunmaktadır. Testis kanserini ortadan kaldıran kısırlaştırma ayrıca erkek kedi sahibi olmanın getirebileceği pek çok dezavantajı da ortadan kaldırmaktadır. Genel olarak kısırlaştırılan kediler daha usludur ve bu sebeple idare edilmeleri çok daha kolaydır.

Kısırlaştırma Operasyonu

Operasyon için her iki cinsiyette aynı hazırlıklar yapılır. Genel anestezi uygulanır ve bir kesi yardımı ile dişi kedilerde yumurtalar ve bazı durumlarda rahim erkek kedilerde ise testisler çıkartılır. Daha sonra kesi gizli olarak atılabilen dikişler yardımı ile kapatılır. Dişi kedilerin kesileri daha büyük olduğu için bir iki gün klinikte kalmaları gerekebilir ancak erkek kediler aynı gün evlerine dönebilirler.

Kedi kısırlaştırma ameliyatları çok zor olmamakla birlikte güvenebileceğiniz bir veteriner hekim tarafından yapılması tavsiye olunur.

Yorum Yaz