Kedi Bakımı

Kedi Kumu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Rate this post

Kedi kumu kedilerin tuvalet ihtiyacını karşılaması için kullanılır. Kedi sahipleri için en önemli sorun kedi dışkısının ortaya çıkardığı koku olduğundan kedi kumu seçimi çok önemlidir. Petshoplarda bir çok kedi kumu türü bulunmaktadır. Bunlar; diatomit, bentonit, sepiolit ve son zamanlarda yaygınlık kazanan slika kumlarıdır.

Diatomit kumlar emiş gücü yüksektir. Beyaz renklidir ve tozlu yapıdadır. Bentonit kumlar, doğada daha az bulunur. Bu nedenle diğer kum çeşitlerine göre daha pahalıdır. Bu kumun özelliği idrarın hızlı bir şekilde topraklanma ve taşlaşmasıdır. Sepiolit kumlar ise kolay temizlenmesi ve topraklanma sebebiyle tercih edilebilir. Slika kumlar ise kristal kedi kumu olarak bilinmektedir. Bu kumların en önemli özelliği hızla ve yüksek oranda sıvı emmesidir. Temizliği de kolay olan bu kumlar en çok tercih edilen kumlardan biridir.

Kediler alışkanlıklarına bağlı hayvanlardır. Bu nedenle kedi kumu türü sürekli değiştirilmemelidir. Aksi halde kedilerin kumlarına alışması oldukça güç olur. Kedi kumu seçilirken kimyasal madde kullanılmamış ve doğal yapıda olan kumlar tercih edilmelidir. Kimyasal madde kullanılan kumlar, kedilerin derisinde ve patilerde tahrişe sebep olur.

Kedi kumu hangi sıklıklarla değiştirilmelidir?

Kedi kumları, fazla koku yapmaya, idrar ve dışkı miktarının fazlalaşmaya başladığında ve kedinin kumu kullanma sıklığına bağlı olarak değiştirilmelidir. Taşlaşan ve topraklanan kumların alınması kedi kumunun kullanım süresini uzatır. Kedi kumunu temizlerken kum küreğinden yararlanılabilir. Kum kabına gereğinden fazla kum koymak, kumların etrafa dökülmesine ve boşa harcanmasına sebep olur.

Kum kabını, kedinin boyuna uygun olarak seçmek gerekir. Kedi, kum kabının içinde rahat hareket edebilmelidir.

Hayvan Sitesi

Yorum Yaz

1 Yorum

  • makale oldukça bilgilendirici *** bu siteden kedi kumu alıyorum ben sizin öneriniz nedir hangi kedi kumunu almamı önerir siniz özellikle koku konusunda.