Kedi Bakımı

Kedi Tüyü Zararlı mıdır ?

3/5 - (4 votes)

Doğru bilinen yanlışlardan biride kedi tüyünün zararlarıdır. Kedi tüyünün halk arasında kist yaptığına dair söylentiler dolaşmaktadır. Bu sevimli minik dostunuz size hastalık yapar mı?

Kedi tüyünün bazı durumlarda hastalık yaptığı gerçek olabilir. Bu kedi tüyündaki bir bakterinin vucuda yerleşmesi ile olur. Bu tarz bir hastalık ancak ve ancak aşıları yapılmışmamış ve düzgün bakılmamış kedilerin tüylerindeki bakterilerden geçer. Özellikle hamile bayanlar ve çocuklar aşıları yapılmamış kediler ile uzun süre birlikte zaman geçirmemelilerdir. Kedilerin tüylerinde bulunan bakterilerden insana zarar verecek türleri için evcil kedilere belli zaman aralıklarında aşı yaptırılır. Bu sayede insan sağlığına zararı olabilecek herhangi bir bakterinin kedinin vücudunda kalmasına izin verilmez. Bundan sonrası kedinizi rahatlıkla besleyebilirsiniz.

Bunun dışında Kedi tüyünün hiçbir zararı yoktur. Zararı olan kedinin tüylerinde ki hastalığa sebep olan parazitlerdir. Eğer kedinizin zamanında bakımlarını yaptırmaz, parazit tedavisine dikkat etmezseniz, kedinizi çiğ etle besler sürekli dışarıyla bağlantılı olmasını sağlarsanız toksoplazma parazitini kapması ve size bulaştırması tabii ki mümkündür. Bu risk özellikle hamile bayanlarımızın gözünü korkutmakta, birçok kadın gebelik döneminde doktorların da tavsiyesiyle evdeki kedilerini uzaklaştırmaktadırlar. Kedi tüyü bakımlarına dikkat ettiğiniz bir kediniz varsa hiçbir risk içermez. Kedinizin tüylerinin çok dökülmesinden sadece rahatsızlık duyuyorsanız bir veterinerle görüşüp vitamin başlayabilir veya tras yöntemi uygulayabilirsiniz.

Düzenli bakılan ve parazit tedavisi yapılan kedinizle ilgili herhangi bir riskiniz yoktur. Dışkı temizliğinde hijyen kurallarına dikkat etmek, veteriner kontrolü, çiğ etten uzak tutmak ve diş ortamla temasını azaltarak sizde sağlıklı bir kediyi evinizde besleyebilirsiniz. İçiniz rahat olsun.

Yorum Yaz