Kedi Bakımı

Kediler İçin İlaçlar (Pire Damlası, Parazit Hapı, Aşı)

4.6/5 - (61 votes)

Kediler için ilaçlar genel olarak koruyucu ve tedavi edici olmak üzere iki gruba ayrılabilir. Bu sınıflamadan yola çıkarak kediler için kullanılan ilaçlar; antiparazitler, parazit ilaçları (kene, bit, pire, kıl kurdu gibi) antibiyotikler, vitaminler ve ateş düşürücülerdir.

Kedinizde olaşabilecek olan bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde antibiyotikler; iç ve dış parazitlerden korunmada ve tedavisinde parazit ilaçları, pire damlası, kedilerde olduğu kadar hemen tüm evcillerde kullanılan ilaçlar arasında. Bunun yanında koruyucu ve bünyeyi destekleyici aşılar ve vitaminleri de unutmamak gerekiyor.

Ancak kediler için ilaçlar, kullanımı sonunda ciddi yan etkilere neden olabileceğini unutmamak ve mutlaka bir veteriner hekim kontrolünde uygulanmalı.

Bilinçsiz İlaç Kullanımı

Kediler için ilaçların kullanımının gerekli olup olmadığı mutlaka bir veteriner hekim tarafından kararlaştırılması gereken bir konudur. Ancak büyük çoğunluğumuz tıpkı kendi sağlığımızı korumak için yaptığımız yanlış ilaç kullanımı alışkanlıklarımızı kedilerimizde de uygulamaya devam ediyoruz. Bilinçsizce ve diğer evcil sahipleri tarafından tavsiye edilen ilaçların kullanılması, geri dönüşü olmayan sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle kedilerde ilaç kullanımında mutlaka bir veteriner hekimin tedavisini ve önerilerini uygulamak kedimizin sağlığını tehlikeye atmamak için gerekli.

Çoğunlukla yapılan yanlışların başında viral hastalıklarda hiçbir işe yaramayan antibiyotiklerin kullanımı geliyor. Gereksiz antibiyotik kullanımı bağışıklık sisteminin baskılanmasını ve hastalığa neden olan mikroornanizmaların direnç kazanmalarını sağladığı için, ilerleyen hastalık durumunda kullanılması gereken diğer ilaçlar da etkisiz kalabilmektedir.

Kedilerde ilaç kullanımında uygulanacak en iyi yöntem, veteriner hekimin teşhisinin ardından yapılacak olan tedavinin doğru ve etkin bir şekilde uygulanmasıyla mümkün. Kedinizin ateşini düşürmek için kullandığınız aspirinin bile mide kanaması gibi çok ciddi durumlar oluşabileceğini nutmayın.

İlaçlar, enjeksiyon yöntemi, sıvılar ve hap olarak adlandırdığımız tablet formatlarında hasta kedilere uygulanabilmektedir.

İlaçları Kedime Nasıl Verebilirim?

Pek çok veteriner hekim kediler için kullanılan ilaçları enjeksiyon yöntemiyle uygulamak ister. Çünkü bu hem kolay hem de daha az uğraş veren bir işlemdir. Bunun yanıda enjekte edlen ilaçların sıvı ve kapsül formundaki ilaçlara oranla, kedinizin bünyesinde çok daha çabuk etki ettiği bilinen bir gerçektir. Ancak her ilaç enjesiyon formatında üretilmemektedir. Sıvı ilaçlar enjekte edilebilen ilaçlardan sonra en kolay kullanılabilenler arasında geliyor. Çünkü bir kediye sıvı bir ilacı içirebilmek, aynı kediye bir kapsül yutturmaktan çok daha kolay gelebilir.

En Zor Kullanılan İlaçlar Parazit Hapları

Kedinizin kullandığı ilaçların enjekte edilebilir ya da sıvı formatında olması ilaç tedavisinin çok daha kolay gerçekleşmesini sağlayabilir. Ancak bu tedavide hap ya da kapsül kullanılması söz konusuysa bu tedaviyi uygularken biraz daha dikkat ve sabır gerekebilir. Çünkü kedilerin büyük bir çoğunluğu bu hapları yutmamak için direnecektir.

Hapların ve tablet ilaçların kullanılması için pratik yöntemler işinizi kolaylaştırabilir. Kedinin yemeğinin içine gizlice konan ilaçların yutturulması doğurdan ilaç vermekten daha kolay bir yöntemdir.

Haricen kullanılan damlalar için de veteriner hekimin tavsiye ettiği uygulama yöntemi benimsenmeli, göz damlası, kulak damlası, pire damlası gibi ilaçların kullanımında dikkatli olunmalıdır.

Yorum Yaz