Kedi Bakımı

Kediler Ne Yemez: Kediler İçin Zararlı Besinler

kediler için zararlı besinler
5/5 - (1 vote)

Kediler için zararlı besinler; çikolata, süt, sakız ve şekerlemeler, artık yemekler, çiğ yumurta, kılçıklı balık, tavuk veya etin pişmiş de olsa kemiğinin ayrılması gerekiyor. Detaylar aşağıdaki yazımızda. 

Untitled 1

Minik kedi yavrularının en sevdiği yiyeceğin ne olduğunu büyük küçük kime sorsanız, size süt cevabını verecektir. Hemen her alanda olduğu gibi, özellikle kedilerin sağlığını doğrudan etkileyen beslenme konusunda da doğru bildiğimiz pek çok yanlış var ve süt bunlardan yalnızca biri. Evinizde bir kedi beslemeyi düşünüyorsanız öncelikle kediler ne yemez, kediler için zararlı besinler nelerdir konusunda sizlere bilgi ve tecrübelerimizi aktarmak istedik.

Evcillerin en popüler grubunda ilk sıralarda yer alan kediler, birlikte paylaştığınız yaşama alanında kendine yararlı ve yararsız ve hatta zararlı pek çok besinle bir aradalar. Bu besinler onların yalnızca yanlış beslenme nedeniyle artan kilolara sahip olmalarıyla sınırlı kalmıyor. Kimi zaman ölümcül sağlık sorunlarına da neden olabiliyor.

Kediler İçin Zararlı Besinler:

İlk Sırada Süt Var

Yavru kedilerin sindirim sistemleri tam olarak gelişmediği için süt onların sindirim sistemlerini çok çabuk etkileyebiliyor. Bunun sonucunda aşırı ishal ve su kaybı gibi sağlık sorunlarıyla baş etmek oldukça güç. Yavru kediler kadar yetişkin kedilerin sağlığını da olumsuz yönde etkileyen sütün çiğ şekilde tüketilmesi brucella gibi hastalıklara neden olabilir. Brucella kediler için zararlı ve ölümcül olabilir.

Bu nedenle kedilerin beslenmesinde doğru bildiğimiz en büyük yanlışlardan ilki süttür ve kesinlikle süt verilmemelidir.

Çikolata Vermeyin

Kedinizi kendiniz gibi şımartmak için küçük de olsa birkaç parça çikolata vermenin ne zararı var demeyin. Çünkü çikolatada bulunan süt, şeker ve kakao onların sindirim sistemlerinde kalıcı hasarlara sebep olabilir. Başta kalp, sinir ve sindirim sistemlerine doğrudan etkileri olan çikolata, içerdiği toksik maddelerle sağlığı tehdit eden besinlerden biri.

Çiğ Yumurtadaki Tehlike

Çiğ yumurta içerdiği salmonella bakterisi nedeniyle kedilerin uzak tutulması gereken besinlerden. Bakterinin ölümcül olduğunu belirtmemizde yarar var. Kedinizin alerjik bir bünyesi varsa, çiğ yumurta genel alerjen sınıfında yer alıyor. Bakteri taşımayan çiğ yumurtalar alerji problemlerine neden olabilir.

Kediler Köpekler Gibi Kemik Yemezler

Kedinize pişmiş de olsa kemik verilmemesi gerekir. Köpeklere oranla çok daha hassas bir sindirim sistemine sahip olan kedilerin, ağız, damak, yutak ve yemek borusunda hasarlara neden olabilecek etkenlerin başında kemik kırıntıları ve balık kılçıkları geliyor. Kemikler yutuluncaya kadar çok çeşitli hasarlar vermelerinin yanında kedilerin barsaklarının da kemikleri sindirebilmesi oldukça zordur. Pek çok barsak tıkanıklığının temel nedenlerinden biri de çiğ yada pişmiş kemiklerdir.

Sakız ve Şekerlemelere Dikkat Edin

Kedilerin uzak durması gereken maddelerden olan şekere dikkat edilmeli. Günümüzde piyasada bulunan pek çok şekerleme grubunda kullanılan yapay şekerlerdeki etken maddeler kedinizin karaciğerinde geri dönüşü olmayan sorunlara neden olabilir. İnsülin seviyesinin yükselmesine neden olan yapay şekerler tüm kediler için büyük bir tehlike oluşturuyor.

Artık Yemekler Vermeyin

Kedilerin evde artan yemeklerle beslenmesi de doğru bir beslenme şekli değil. Artık yemeklerde bulunan pek çok toksik madde onların sağlığını olumsuz etkileyecek ve yediği yemekler kediler için zararlı olacaktır.

Yorum Yaz