Kedi Bakımı

Kediler ve Beslenme

Kediler ve Beslenme
Rate this post

Kediler doğdukları andan itibaren yaradılış gereği “mecburi etobur” olarak nitelendirilirler. Bu yüzden ki Kedilerde beslenme çoğunluk olarak hayvansal gıdalardan oluşmaktadır. Yağ oranı düşük, protein oranı yüksek besinler tam da Kedilere göre…

Kediler ve Beslenme

Yeni doğan Kediler anneye muhtaçtır. Gözlerini tamamen açıncaya dek içgüdüsel olarak annesinin memesini bulur ve buradan süt içer. Zaman içinde büyüdükçe ek besin takviyesi yapılır ve sonra tamamen anneden kopup kendi başına beslenme sürecine geçer. Bu aşamada evde baktığınız Kediniz için en uygunu Kedi mamaları olacaktır. Piyasada bulunan Kedi mamaları hayvansal gıdalar ile bitkisel ürünlerin birleşiminden oluşur. Bu bitkisel ürünler genelde tahıl, buğday, pirinç, mısırdır. Hayvansal proteinlerden alması gereken miktarın bir kısmını bu bitkisel ürünlerden karşılayabilir. Bu da Kedinizin gerekli protein miktarını almasını sağlar.

Kedilerin protein ihtiyaçlarını karşılamak en önemli olaydır. Çünkü Kedilerin vücutları belli başlı amino asitleri üretemezler. Amino asitlerde protein oluşumuna önemli katkı sağladığına göre, hazır mamanın yanında Kedinize evinizde hazırlayabileceğiniz besinlerden de verebilirsiniz. Proteini bol olan et, tavuk, balık üçlüsünü Kediniz çok sever. Fakat çiğ şekilde değil pişmiş şekilde Kedinize sunmalısınız. Protein dışında kalsiyum ve vitamin gibi değerleri de Kedilerinize sağlamalısınız. Bunun için peynir ve yoğurt en sağlam kaynaktır. Can dostlarımızın daha sağlıklı yetişmesi için beslenmesine dikkat etmeli ve özen göstermeliyiz. Unutmamak gerekir ki onlar bakıma ve sevgiye muhtaçtır.

Yorum Yaz