Kedi Bakımı

Kedilerde Aşı Sonrası Oluşabilecek Durumlar

Rate this post

Kedilerde hastalıklardan korunmada tıpkı bizler gibi koruyucu sağlık önlemlerinin başında aşılar geliyor. 6 ile 8. Haftadan itibaren başlayan aşı uygulamaları yavru kedilerin hem bağışıklık sistemlerinin güçlenmesini ve gelişmesini sağlar hem de ilerleyen dönemlerde tekrarlanan aşılarla kedilerin çok daha sağlıklı bir yaşam sürmeleri hedeflenir. Ancak kedilerde aşı sonrası oluşabilecek durumlar konusunda bilgi sahibi olmak en az aşı yaptırmak kadar önemli. Çünkü aşıya duyarlılıkla başlayan komplikasyonlar kedinizin ciddi sağlık sorunları yaşamasına neden olabilir. Bu durumlarda gerekli tedavinin veteriner hekim tarafından yapılması büyük önem taşır.

Kedilerde Aşı Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli ?

Öncelikle kedinizin aşılama işleminin hemen ardından bağışıklık kazandığını düşünmeyin. Çünkü aşıların gerçek anlamda etkisini göstermesi ve kedinizin bağışıklığı tam olarak kazanması 7 ile 10 gün sonrasında gerçekleşiyor. Bu nedenle özellikle yeni aşı olmuş yavru kedilerin bu süre içinde aşı olmamış gibi gereken önlemlerin alınmasında yarar var. En doğru yol, veteriner hekimin sizlere bu konudaki tavsiyelerini dikkate almanız ve uygulamanız olacaktır. Aşı oldu düşüncesiyle kedinin hastalık kapabileceği ortamlara bırakılması son derece yanlış bir uygulamadır.

Aşıdan Sonraki 2 gün sonrasına kadar kedinizi banyo yaptırmayın, ıslanmasına izin vermeyin ve mümkünse üşütmesine engel olun. Çünkü kedinizin üşütmesi yaptırdığınız aşının maksimum düzeyde koruma sağlamasına engel olacaktır.

Aşıdan Sonra Hafif Ateş Görülebilir

Aşıların yapıldığı gün ve ertesi gün kedinizde hafif bir ateş yükselmesi görülebilir. Her aşının bu tip normal etkileri olabilir. Bu durum sizi telaşlandırmasın. Normal bir durum olarak değerlendirilmelidir.

Aşı Yapılan Bölgede Şişlikler Oluşabilir

Aşıların yapıldığı deri altında oluşabilecek olan şişliklerin en belirgin nedeni, aşının vücutta emilememesinin bir göstergesidir. Kalıcı bir belirti olmamakla birlikte, zaman içinde bu şişliğin kendiliğinden geçecektir. Şişlik olan bölgeye yapılacak hafif masajlarla oluşan birikimin çabucak ortadan kaldırılmasını sağlayabilirsiniz.

Aşıya Duyarlılık

Nadir de olsa kedilerde bazen yaptırılan aşılara karşı aşırı duyarlılık reaksiyonları görülebilir. Bu komplikasyonlar ciddi durumlara dönüşebilir. Bunun en temel nedeni, vücudun yabancı bir maddeye karşı reaksiyon oluşturması ve bu duruma tepki göstermesidir. Aşının yapıldığı ilk 15 dakika ile 2 saat aralığında ortaya çıkan komplikasyon kedinin yüzünde ve göz etrafında şişme ile seyreder.

Bu durum ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirebileceği için mutlaka ama mutlaka veteriner hekiminize başvurmanız gerekmektedir. Veteriner hekiminizin uygulayacağı tedavi ile kedinizin bu reaksiyondan kurtulması mümkün olabilir. Ancak bu konuda geç kalınmaması ve derhal tedaviye başlanması oluşabilecek ciddi sağlık sorunlarının da önüne geçebilir.

Yorum Yaz