Kedi Bakımı

Kedilerde Beslenme

kedilerde beslenme

Kedilerin sağlıklı ve mutlu bir şekilde yaşamaları için beslenme çok önemlidir.

Kedilerin günlük ihtiyaçlarını karşılayacak olan en iyi besin kuru mamalardır. Bunun dışında kedilere belli aralıklarla yaş mama verilebilir. Kuru mama ve yaş mama arasında sağlık açısından bir fark yoktur ancak kedilerin kuru mama’yı tüketmeleri daha uygun olur.

Rate this post

Kedilerin sağlıklı ve mutlu bir şekilde yaşamaları için kedilerde beslenme çok önemlidir.

Ev kedilerinin günlük ihtiyaçlarını karşılayacak olan en iyi besin kuru mamalardır. Bunun dışında kedilere belli aralıklarla yaş mama verilebilir. Kuru mama ve yaş mama arasında sağlık açısından bir fark yoktur ancak kedilerin kuru mamayı tüketmeleri daha uygun olur. Sürekli kuru mamayla beslenen kedinin su ihtiyacı artacaktır. Bunun için kuru mamanın yanında her zaman içmeleri için temiz su olmalıdır.

Kediler ne kadar kuru mama yer?

Yavru kediler ağırlığına göre günlük 40 ile 80 gr arasında kuru mama tüketebilirler. 30 haftalık 1,5 ile 3 kilo arasındaki bir yavru kedi 40 – 76 gram arası kuru mama tüketebilir. 40 haftalık yavru kedi ağırlığı 2 ile 4 arasında seyrediyorsa 48 ile 84 gram arasında kuru mama ile beslenir.

Yetişkin kedilerde ise alınması gereken mama miktarı kedinin karakterine göre değişkenlik gösterir. Eğer durgun bir kediye sahipseniz 44 ile 90 gram arasında kuru mama yeterli olacaktır. Fakat hareketli ve aktif bir kediniz varsa bu rakam 53 ile 100 grama kadar çıkmaktadır.

Hamile kedilerde beslenme biraz daha artırılmalıdır. Hamilelik döneminde kedinin kalori ihtiyacı arttığından 70 gram 112 gram arasında kuru mama verilmelidir. Emzirme döneminde kalori ihtiyacı daha fazla artarak günlük mama ihtiyacı 280 gramı bulabilir.

kedi beslenme tablosu

kedi beslenme tablosu

Kedileri tek yönü olarak beslemek sağlık açısından sorunlar yaratabilir. Bunun için kediler için en sağlıklı olan kaliteli mamalar verilmeli, bunun dışında ise yaş mama, çeşitli ev yemekleri ve et, balık, karaciğer, tahıllar, çiğ sebzeler, yoğurt, peynir gibi protein bakımından zengin yiyecekler verilebilir. Ancak ölçüyü kaçırmamak ve aşırı yağlı yiyeceklerden kedileri uzak tutmak gerekir. Kedilere vitamin takviyesi yapmak sanıldığının aksine gerekli değildir. Aşırıya kaçılan vitamin takviyesi kediler için zararlıdır. Alınan her vitamin desteğinin yanında faydasız hatta zararlı yardımcı maddeler de bulunduğundan bu konuda yeterli miktarı aşmamak gerekir.

Yetişkin veya yavru kedilere su yerine süt verilmemelidir. Anne sütü dışında insanların tükettiği özellikle inek sütü, kedilerde kusmaya veya ishale sebep olabilir.

Bir kedinin yemek yememesi veya iştahsız olması onun hasta olduğunun bir göstergesi olabilir. Bu durumda kedi takip edilmeli bu iştahsızlık durumu uzun süre devam ederse bir veteriner hekime başvurulmalıdır.

Özellikle kış aylarında sokak hayvanları için de ev yemekleri temiz su gibi besinler kedilerin ulaşabileceği yerlere koyularak sokakta yaşayan komşularımıza da yardım edilebilir. Soğuk havalarda ve karla kaplanan yerlerde kedilerin suya ve besine ulaşması zordur. 

Hayvan Sitesi

Yorum Yaz

1 Yorum

  • verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim. benimde bir kedim var ve kedimin beslenmesi konusunda artık daha bilinçliyim.