Kedi Bakımı

Kedilerde Hazır Mama Seçimi

Kedilerde Hazır Mama Seçimi
Rate this post

Kedilerde Hazır Mama SeçimiEvcil hayvanlarımızın tükettiği gıdaları kendi gıdalarımızı seçer gibi özenle ve araştırarak seçmeliyiz. Kedi mamaları hayvanların yiyecekleri arasında en fazla dikkat edilmesi gereken mama türlerindendir.

Farklı kedi türleri için farklı mama cinsleri tercih edilmelidir. Örneğin balık içeren mamalar bazı kedi türlerini ishal yapabilmekte veya gaz çıkarıp kötü koku salmalarına neden olabilmektedir. Bu yüzden eğer ilk defa kedi beslenecek ise bir veterinerden türüne uygun mamalar hakkında bilgi almak sahibi ve hayvan için yararlı olacaktır.

Bu mamaların benzer malzemeden yapılmış ve vitamini aynı değerde olan çeşitleri arasındaki fiyat farkı önemsenecek büyüklükte değildir. Aynı zamanda bir mamanın en pahalı olması onun hayvanınıza en uygun ve yararlı mama olduğunu göstermeyecektir. Kedi yavruluk evresini atlayıp rutin mamaya başladığında bir iki çeşit denenerek hem hayvanın sevdiği çeşit bulunabilir hem de veteriner tavsiyesi ile birlikte gelişimi için en faydalı mama belirlenebilir.

Genel olarak kuru mamaların buzdolabı ya da benzer yerlerde saklanması gerekmez fakat açılan konserve mamalar en fazla 3 gün içerisinde tüketilmelidir.

 

1- Öncelikle hazır mama satın almadan önce mamanın son kullanma tarihine bakılmalıdır.

2- Açık olarak satılan kuru mamalardan kaçınılmalıdır. Bunlar içinde ne olduğu belli olmayan mamalardır. Bunun yanında açık olarak satılan kuru mamaların son kullanma tarihi geçmiş olma olasılığı da vardır.

3- Hazır mama seçilirken, paketin üstünde “AAFCO” yazması üretim standartlarına uygun olduğunu gösterir. Hazır mama seçerken bu öğe aranmalıdır.

4- Ucuz mamalardan kaçınınız.

5- Hazır mama’yı serin ve kuru yerde saklamaya dikkat edilmelidir.

6- Belirli aralıklarla Kedilere kuru mamanın yanında konserve olarak satılan yaş mamaları yedirmek böbreklerin daha iyi çalışması açısından faydalı olur.

7- Yeni alınan bir kuru mamanın ambalajı açıldıktan hemen sonra küflü veya ekşi bir koku varsa iade edilmelidir.

8- Kedilerin mamaları sık sık değiştirilmemelidir. Kedilerin mamalarının 6 ayda bir değiştirilmesi uygundur.

 

Yorum Yaz