Kedi Bakımı

Kedilerde Saldırganlık ve Sert Davranışlar

4.4/5 - (5 votes)

Kedi yavruları ve genç kediler birbirleri ile oynar. Kedilerde oyun hayvanların fiziksel koordinasyonlarını, problem çözme becerilerini geliştirme ve kendi türünden olanlar ile birlikte olma imkanı sağlar. Kedi yavruları ve genç kediler sert, aktif oyun oynar ve sahte saldırılar yaparlar. Kediler birbirini kovalarken, ard arda vururken, tekme atarken, birbirlerini ısırırken çok keyif alırlar. Kedilerin birbirini ısırması ve tırmalaması onlar için çok eğlenceli oyunlar gibi gelir.

Kedilerin birbirine karşı davranışları insanlara yönlendiğinde saldırganlık olarak yanlış algılanır. Aslında kediler birbirleri gibi insanlar ile de eğlenmek için sırnaşırlar. Kedilerin bu saldırgan ve kaba davranışlarını durdurmadığınız takdirde durum daha şiddetli bir hal alır ve önüne geçemezsiniz. Saldırgan davranışlar sonucu kediler birbirini yaralayabilir ve büyük zararlar verebilir.

Kediler iki farklı oyun davranışı sergiler. Bu oyun türleri: yalnız ve sosyal oyun olarak kabul edilir. Oyuncaklar, iplikler, kağıt torbalar, kutular, rulolar ile yalnız oyunlar oynanır. Sosyal oyunlar ise diğer kediler ile insanların birbirine yaptığı oyunlardır. Kediler oyunlarını insanlara yönlendirdiğinde bazen sorunlar ortaya çıkabilir. Bir kedi eğlence amacı ile insanlara yaklaşırken oyun arkadaşlarına bazen zarar verebilir. Kedi çizikleri ya da ısırıkları acı verici olabilir ve o bölgeden kolayca virüs bulaşabilir. Kedilerin zarar vermesini önlemek için oyunlarını durdurmalı ve şiddeti azaltmalısınız. Unutulmamaki bazı kedi türleri daha sert davranmaya, saldırgan olmaya meyillidir, kedi türleri hakkında bilgi olmak kedinizi tanımanızda yardımcı olur.

Kediler bazen insanlara karşı saldırgan davranışlarda bulunabilir. Gerçek saldırganlık, kolayca korkan kedilerde veya açık havada başka kediye tepkisini gösterdiğinde oluşabilir. Bir yaş altındaki kedi ile yaşıyorsanız ve onun tek oyun arkadaşı sizseniz saldırganlık değil kabaca oyunlar oynuyor demektir. Kedi oyunu ile gerçek saldırganlık arasındaki farkı belirlemek bazen zordur. Bu durumda kedinizin vücut dilini gözlemlemek çok önemlidir. Kediler oynarken sıklıkla iki davranış sergiler: Ağzını yarım açık tutarak oynama yüzü ve tasmalı kedinin yaptığı sık sık atlamalar. Kediler sessizce oynama eğilimindedir. Agresif karşılaşmalar sırasında homurdanma, tıslama ve tükürme görülebilir. Agresif davranışlara hemen müdahale etmeli ve kedinizin ilgisini oyuncaklarına çevirmelisiniz.

 

Kedilerde Saldırganlık Nasıl Azaltılabilir

Kedinizin davranışlarını kontrol altında tutabilmek için çeşitli oyuncaklar ile onu yönlendirin. Oyuncaklara ilgisini çekerek tercihlerini belirleyebilirsiniz. Kediler genelde toplara ve sahte farelere vurarak oynamayı severler. Bununla birlikte ona bir av oyunu gibi gelen hareket eden şeyleri yakalama, kovalama davranışlarını da kediler çok sergiler. Kedinizle oyunlar oynayın ve ona çeşitli oyuncaklar alarak davranışlarını yönlendirin. Kedinize sık sık kağıt torbalar veya karton kutular gibi yeni nesneler vermelisiniz.

Günde iki kere kediniz ile oynamak için en az on dakika zaman harcamalısınız. Oyun süresi boyunca oyuncaklar kullanarak onu oyuna yönlendirmelisiniz. Kedinizin en aktif ve eğlenceli olduğu zamanlarda kedinizle oynamaya zaman ayırarak saldırganlık davranışlarını önleyebilirsiniz. Merdivenden inerken ayağınıza dolanması, bacaklarınıza saldırması gibi durumları önlemek için yanınızda oyuncaklar taşıyın. Saldırganlık durumu geliştiğinde oyuncaklarını ona vererek dikkatini yönlendirin. İnsanlara saldırmak yerine oyuncaklarını kovalamaya odaklanması kedinizden isteyeceğiniz iyi davranışlardandır.

Bir oyun arkadaşı olarak başka bir kedi edinerek onunla oynamasını da sağlayabilirsiniz. Evdeki kediniz gibi genç ve aktif bir kedi sahiplenmeniz daha doğru olacaktır. Kedileriniz birbiri ile oynarken de dikkatli olmalısınız. Birbirlerine zarar verecekleri durumlar oluşmaması için yine saldırganlıkta bulunmamaları gerekmektedir. Kaba davranışlar ve saldırılar sonucu kediler oyun oynarken birbirine büyük zararlar verebilir. Bunlara engel olmak da evcil hayvan sahiplerine düşer. Kedinizin oyunlar oynaması için güzel bir ortam ve oyuncaklar sunun. Kedileriniz için daha karmaşık bir ortam sağlayıp onların eğlenmesini teşvik edebilirsiniz. Kedinizin oyun arkadaşı ve oyuncakları varsa sizin ile oynamak çok zevkli gelmeyecektir. Kediniz ısırmaya başlar veya saldırırsa oyun alanından dışarı çıkarıp oyunu sonlandırın. Belirli aralıklar ile kontroller yapmanız onu dizginlemenizde faydalı olacaktır.

 

Saldırgan Kedilere Nasıl Yaklaşılmalı

kedilerde saldırganlık

Kedinizi elleriniz, ayaklarınız veya vücudunuzun bir yeri ile oynamaya teşvik etmeyin. Bu oyunlar kediniz yavruyken eğlenceli olabilir ama büyüdüğünde tehlikeli sonuçları olabilir. Kedinizin sizinle oynamasını sağlayacak oyuncaklar kullanmayın. Kedinizi kaba oyunlar oynadığında fiziksel olarak cezalandırmayın. Kedinize vurursanız o bunu oyunun bir parçası sanıp daha da sert davranmaya başlayacaktır. Sert davranışlarınız karşısında kediniz de agresifleşip saldırıda bulunacaktır. Kediniz ile günlük belirli sürelerde zaman geçirmek ve oyuncakları ile oynamasını izlemek daha uygundur. Küçük saldırıların zamanla büyümesini önlemek için en baştan oyuncak eğitimi vermelisiniz. Oyuncakları ile oynamak daha fazla keyif verdiğinde size saldırma ihtimali de  azalacaktır.

Kedinizin sizinle oyun oynamasını engellemek için her şeyi yaptınız ama öğretemediyseniz saldırgan davranışlarda bulunduğunda sprey şişesinden su fışkırtarak ya da ellerinizi birbirine vurup ses çıkartarak oyunu durdurabilirsiniz. Saldırgan davranışları durdurduktan sonra hemen oyuncaklarına yönlendirin. Saldırgan davranışların devam etmemesi için şok etkisi yaratacak bir ses ile ortamın havasını değiştirmeyi deneyin. Kedinizin saldırgan davranışa olan dikkati dağılır dağılmaz oyuncakları ile buluşturun ve gerçek oyunlar oynamasını sağlayın.

 Kedilerde saldırganlık sorununu düzeltmek için biraz zaman ve emek harcamalısınız. Tutarlı ve sabırlı davranışlar sergilerseniz kedinizin enerjisini sizin yerinize uygun oyuncaklar ile atmasını sağlayabilirsiniz. Kediler de güzel davranışlar ve eğitimler ile doğru oyunlar oynamayı öğrenebilir ve saldırganlığı sona erdirir. Kedinizdeki saldırganlığı çözemediğiniz durumlarda şiddeti iyice artarsa uzman birinden yardım almayı da unutmamalısınız. Kendi başınıza çözemiyorsanız ısrarcı olmak yerine uzman olan kişiler ile iletişime geçmeyi denemelisiniz.

Yorum Yaz