Kedi Balıkları

Challenger

Challenger
Rate this post

Challenger

Challenger, görünüşü itibariyle küçük köpek balıklarını andırır. Bu balık Güneydoğu Asya kökenine sahip olan bir balıktır. Beslenme şekli olarak da etçil beslenmeyi tercih eder. Balık, genel olarak agresif bir yapıya sahip olduğu için kendi türlerine karşı oldukça saldırgan bir tavır izlemektedir.

Genel Bilgiler

Challenger balığı yumurta ile ürer. Akvaryum’da 23-28 derece sıcaklıkta yaşamakta ve boyları en fazla 260 cm.’ye kadar uzamaktadır. Challenger balığına bakmanız içinse en az 2500 litrelik bir akvaryuma ihtiyacınız olacaktır. Bu nedenle akvaryumda bakılmaya uygun bir balık değildir.

Challenger balığı agresif bir balık türü olduğu için, kesinlikle diğer tür balıklarla aynı ortama koymamalısınız. Sadece yiyeceği balığa değil aynı zamanda da diğer balık türlerine de saldırabilmektedir. Bunun yanı sıra, dişi yumurtalarını bıraktıktan sonra mutlaka yumurtalar farklı bir akvaryuma alınmalı ve yumurtalara orada bakılmalıdır.

Challenger kolayca strese girebileceği için akvaryumda mağara, tünel gibi oyuk yerlerin çok olması balığın stresini alır. Bu nedenle akvaryumunuzun içerisine buna benzer ortamları hazırlamanız uygun olacaktır. Ayrıca yanına farklı türde bir balık koymanız tavsiye edilmemektedir.

Yetişkin bir Challenger balığı:

Challenger Ulaştığı Boy

Bakım tavsiyeleri verilse bile, tekrar etmek gerekirse bu balık türü devasa boyutlara ulaştığından dolayı akvaryum ortamına uygun değildir. Başlangıçta, yavruluk döneminde geniş bir akvaryum bir süreliğine idare edecektir ancak ilerisini de düşünerek akvaryum’da bakılmamalıdır. Beslenecekse bile büyük havuzlar bu iş için uygun olacaktır.

Yorum Yaz

1 Yorum