Kedi Balıkları

Cüce – Boynuzlu Vatoz

Cüce - Boynuzlu Vatoz 2
Rate this post

Doğada Güney Amerika ve genel olarak Brezilya’da yaşayan Cüce – Boynuzlu Vatoz, görünüş itibariyle kendi cinsinden olan vatozlara benzemekle beraber, davranış bakımından farklılık gösterir. Diğer balıklara karşı saldırgan olmayan Boynuzlu Vatoz, 23-28 derece arası su sıcaklıklarına uyum sağlar.

Bu balıklar kahverengi gövdeleri üzerinde beyaz beneklere sahiptir. Erkek Boynuzlu Vatozların burunları üzerinde dikeni andıran parçacıklar bulunur. Boyları erkeklerde 13 cm. dişilerde ise 9 cm. civarındadır. Gündüzleri pek ortaya çıkmazlar. Genellikle geceleri görülürler.

Boynuzlu Vatozun bakımında en önemli nokta beslenmelerine dikkat etmektir. Beslenme şekli hem etçil hem de otçuldur. Bu nedenle hem bitkisel hem de protein içeren yemlerle beslenmelidirler. Ancak bitkisel yeme ağırlık verilmesi Boynuzlu Vatoz türünün sindirimi için daha sağlıklıdır. Bazı öğünler ıspanak ve havuç haşlayarak, salatalık da çiğ olarak verilebilir. Beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli konu verilen yemlerin dibe inmesini beklemek ve yenmeyen yemleri de bir günden fazla tankın içerisinde bırakmamaktır. Mutlaka her gün dip temizlenerek kalan yemler çıkarılmalıdır.

Cüce – Boynuzlu Vatozlar diğer balıklara karşı saldırgan olmadıkları için karma tanklarda yaşayabilirler. Düzenli beslendikleri sürece diğer balıklara zarar vermezler. Ortalama 26 derecelik su ısısında, en az 80 litre hacimli bir akvaryumda rahatça yaşarlar.

Yumurtalarını karanlık yerlere bırakacakları için, akvaryum içinde yan yatmış testi, Hindistan cevizi kabuğu gibi karanlık ortamı sağlayacak materyaller bulundurulmalıdır. Bu balıklar düz yumurta dökerek ürer. Yavrular doğduktan sonra mutlaka ayrı bir akvaryuma alınıp beslenmelidir.

Yorum Yaz